Nezranila se při adrenalinovém sportu, ani to nebyl žádný nešťastný sled událostí. Letos v únoru šla Zuzka do nemocnice na plánovaný ambulantní zákrok – zaslepení přívodních cév k hemangiomu, který měla zhruba uprostřed zad v oblasti pod podprsenkou. „Byl uvnitř svalu, na povrchu to vypadalo jako boule, která mi vadila, když jsem se chtěla opřít, a bolely mě z ní záda,“ vysvětluje pro Blesk Zuzka.

Po krátkém zákroku měla podle lékařů zase odejít domů…po svých. Jenže to se už nestalo. Při plném vědomí zažila Zuzka mrtvici míchy, došlo u ní k míšní ischemii. „Ukrutná bolest trvala dlouhé minuty, myslela jsem, že umírám. Když se konečně lékařům podařilo bolest zkrotit, věděla jsem, že je něco špatně. Nemohla jsem hýbat dolní polovinou těla, nohy mi brněly,“ vzpomíná na děsivé chvíle Zuzka.

Nebudete chodit…

A úleva nepřišla. Právě naopak. Vše bylo ještě horší. Po dlouhých hodinách čekání na vysvětlení jí lékař sdělil, že omylem došlo k zaslepení přívodní cévy k míše a je to opravdu zlé, že chodit už nikdy nebude. Následující dny a týdny se musela vyrovnávat s drsnou realitou toho, že skončila na invalidním vozíčku. Je to sice celoživotní bojovnice, ale jen díky pomoci rodiny a přátel tento boj nevzdala a snaží se, aby ji to nezlomilo. Jednu tragédii už totiž v životě prožila.

Smrt manžela

 Osud jí připravil těžkou zkoušku, když v pouhých 28 letech přišla tragicky o manžela. Tehdy musela překonat bolest ze ztráty a jako samoživitelka se sama starat o pětiletou dceru. Protože je Zuzka energická a velmi aktivní žena, s prvním neštěstím se dokázala vyrovnat. Našla si partnera a až do osudného nemocničního zákroku žila spokojený život.

Zuzka rozhodně není typ, pro který by život upoutáním na invalidní vozík skončil, ba naopak, nevzdává se naděje na plnohodnotný život a bojuje. Každý den na sobě maká – rehabilituje, cvičí a snaží se myslet pozitivně. Poté, co zůstala upoutaná na invalidní vozík, oslovila pana doktora, který aplikuje elektroakupunkturu a dosahuje s ní neuvěřitelných výsledků. „Díky jeho léčbě se mi zlepšuje stabilita a začínám zapojovat některé břišní svaly, které jsem předtím nemohla ovládat, což mi pomáhá s přesuny,“ vysvětluje.

Pomůže speciální pomůcka

Jako rehabilitační pomůcku má doporučen pasivní exoskelet Unilexa, který slouží k vertikalizaci nechodících lidí a také k nácviku chůze. „Je to velmi důležité, neboť díky této pomůcce se přirozeně zatěžuje svalstvo a klouby dolních končetin, zlepšuje se krevní oběh a střevní peristaltika, kdy ovládání vylučování je pro mě nyní prioritou,“ přiznává.

Ačkoli má Zuzka kolem sebe stále milující rodinu a přátelé, kteří jí pomáhají, jak jen mohou, kvůli současné ráně od života už potřebuje i finanční pomoc. Proto se rozhodla požádat o pomoc prostřednictvím veřejné sbírky na dobročinné platformě Donio. 

Na co budou peníze využity? V první řadě především na pořízení doporučeného exoskeletu, který bohužel nehradí zdravotní pojišťovna a jeho pořizovací cena je 385 560 korun. Dále by vybrané peníze použila na pořízení přídavného elektrického pohonu k invalidnímu vozíku, který by jí velmi usnadnil pohyb kdekoliv v terénu. Potřeba je také upravit domov na bezbariérový.

Co je hemangiom

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév. Tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, ale občas se může vyskytovat též na vnitřních orgánech. Tyto novotvary se odstraňují laserem, v případě, že je hemangiom velký, nebo se nachází na citlivých místech, je nutné chirurgické odstranění.

Video
Video se připravuje ...

Muž spadl z žebříku na kovovou tyč, ta mu probodla hrudník. Zachránili jej v olomoucké fakultní nemocnici. FN Olomouc

Fotogalerie
9 fotografií