Zdenička měla od dětství ráda koně. „Těšila se, až jednou bude sama vydělávat a jednoho si koupí. Plánovala, co všechno bude dělat a až jednou bude mít vlastní děti. Děti měla ráda a ráda s nimi trávila volný čas u koní, když je trénovala,“ vypráví o své dceři její maminka Zdeňka z Panenských Břežan.

Místo kina smrt

Bohužel všechno se nakonec stalo úplně jinak, než mladá slečna zamýšlela. „V říjnu před třemi lety se nám všem obrátil život vzhůru nohama. Zdenička se nevrátila z kina. Ještě dřív, než mě někdo stačil zkontaktovat, jsem zjistila, že nedaleko od domova se stala velmi vážná dopravní nehoda, které byla Zdenička účastníkem. Její přítel zemřel na místě a řidič protijedoucího vozidla také zemřel,“ popisuje děsivé pozadí událostí paní Jakabová.

Její dcera nehodu přežila s vážným úrazem hlavy. „Doktoři jí nedávali moc šancí na přežití, ale ona bojovala a my s ní. Od nehody už uběhly tři roky. Dnes je připoutaná na lůžko, ale žije. Tak jak je u nás skvělá urgentní medicína, o další péči s takto vážným zraněním, se to říci nedá,“ vysvětluje smutně maminka.

Náročná každodenní péče

Rodině bylo doporučeno rehabilitovat, ale v Česku nebylo jediné rehabilitační zařízení, které by Zdeničku v jejím stavu přijalo. „Až nám jeden lékař poradil rehabilitační zařízení na Slovensku a konečně nám svitla naděje. Je to ale soukromé zařízení a pojišťovna na to neslyší. Museli jsme hradit i převoz Zdeničky sanitou. Platíme spoustu dalších věcí, na které pojišťovna nepřispívá a není to vůbec jednoduché,“ vysvětluje paní Jakabová.

Rodina má s rehabilitačním pobytem v Piešťanech v centru Adeli velmi dobré zkušenosti. „Má tam několik terapií za den, jako jsou např. neurorehabilitace, kyslíková terapie, manuální terapie či logopedie a Zdeničce to moc pomáhá.  Já si také odpočinu a naberu sílu na další náročnou péči,“ popisuje maminka.

Když se usmívá...

Ví, o čem mluví, protože každodenní plná péče o dceru upoutanou na lůžko je náročná fyzicky i psychicky. „Vnímá nás, reaguje, usměje se, ale všechno je to na dlouho. Každý pokrok je tvrdě vydřený,“ dodává maminka, která pro svou dceru založila sbírku na dobročinné platformě Donio. „Chtěli bychom v rehabilitacích v Piešťanech i nadále pokračovat a Zdeničku posouvat dál, ale je to vše velmi drahé a nezbývají nám na to finanční prostředky,“ uzavírá.

Fotogalerie
8 fotografií

 

Video
délka: 01:50.08
Video se připravuje ...

Jak se chovat na místě dopravní nehody Videohub