Zatímco s chřipkou hned pádíme k lékaři, při psychických problémech je náš krok i směr mnohdy nejistý. A to i následkem snahy o samoléčbu, která ale demony kolem nás může ještě víc přitahovat. V Česku máme přitom oproti řadě zemí světa výhodu – psychiatrická péče je dostupná a hrazená z veřejného pojištění.

Covid-19 problém zvětšil

Celosvětová pandemie zasáhla nejen fyzické zdraví, ale vlivem protipandemických opatření a strachu o život i psychiku lidí. Podle Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně vzrostl během pandemie počet pacientů s depresemi a úzkostnými poruchami v ambulancích psychiatrů o 20 až 40 %. V průzkumu Život během pandemie přiznal deprese či úzkost každý pátý dotázaný.

První pomoc dá praktik

S psychickými problémy se můžete obrátit na svého praktického lékaře nebo na specializované pracoviště. Pomoci vám mohou i v komunitních centrech a centrech RIAPS.

Prevence

Podle organizace Mental Health Europe se v současných složitých časech musíme víc zaměřit na prevenci vzniku psychických nemocí. A především u dětí a dospívajících, kteří jsou citlivější. Organizace v rámci Světového dne duševního zdraví doporučuje i 101 tipů, jak si udržet zdravou psychiku. Tady je deset nejhlavnějších:

 1. Travte co nejvíc času s přáteli

2. Pište si deník

3. Věnujte se koníčkům, na které jste neměli čas

4. Sportujte

5. Užívejte si slunečné dny

6. Meditujte

7. Pečujte o mazlíčky

8. Pečujte o sebe

9. Poslouchejte hudbu

10. Vytvořte si každodenní rutinu

Z práce nás vyřadí na čtvrt roku

Zatímco s moderními léky a péčí není problém i s duševní chorobou normálně chodit do práce a vést domácnost, když nemoc zanedbá a vymkne kontrole, není léčení záležitost dní, ale měsíců. Podle České správy sociálního zabezpečení rok od roku stoupá počet lidí, kteří kvůli duševní nemoci nechodí do práce. A poslední dva roky vyskočil i počet prostonaných dní z důvodu duševní choroby na jednu neschopenku.

Neschopenky z důvodu duševní choroby
Autor: ČSSZ

Válka? Pomůžou dobré skutky

Válka za humny a nejistota dokáže semlít každého. Mental Health Europe proto radí především trávit co nejvíce času s rodinou a přáteli a bavit se s nimi o současné situaci a vašich obavách. Důležité je i vytvořit si drobné každodenní rutiny, aktivity, které vás baví a které opakujete, a těch se držet. Také konzumaci zpravodajství byste měli omezit jen na určité časy a v jiné se o situaci spíš nezajímat.

 

Video
délka: 34:00.84
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: »Hraničářka« Anetka (†20) spáchala sebevraždu. Její maminka žila ve strachu z nejhoršího Jiří Marek