Postvakcinační imunita v Evropě klesá, což dokládá i nárůst případů v Rakousku, Německu, Velké Británii či Švýcarsku. „V České republice se záškrt řadu let nevyskytoval, protože jeho výskyt omezilo povinné očkování z roku 1946,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. To se provádí mezi 10. a 11. rokem.

„Doporučujeme nechat se v dospělosti přeočkovat. Riziko nákazy se totiž zvyšuje s věkem, s poklesem ochranných protilátek, má souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami, zvířaty nebo s cestováním,“ dodává Fabiánová.

Nakažená psem

První pacientka, která onemocněla v květnu, se nakazila od svého domácího mazlíčka. Záškrt se totiž šíří kapénkami a bacilonosičem mohou být člověk i zvíře.

Účinná léčba

Záškrt se projevuje horečkou, otoky krku, bolestí v krku, běložlutými místy na sliznici. Nemocné děti sípou a štěkavě kašlou. Pokud se na záškrt přijde včas, je dobře léčitelný antibiotiky Jestliže se nemocný neléčí, toxin se dostává do krve a poškozuje vnitřní orgány a nervy. Nosní infekce se projevuje krvavým nebo hnisavým výtokem, kožní zase otoky a vředy. V dávné minulosti vedla nemoc až k zadušení.

 

Video
Video se připravuje ...

Epicentrum: Infektolog Milan Trojánek o covidu, neštovicích i antibioticích Pavlína Horáková

Fotogalerie
5 fotografií