Rýmy, virózy a onemocnění dýchacích cest mají na svědomí většinou viry, které se zabydlí ve sliznicích nosu a krku. Účinnou ochranou proti chorobám je udržování vlhkých sliznic. „I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií,“ vysvětluje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

Od banální rýmy k vážným komplikacím

Respirační onemocnění mohou probíhat jako lehká onemocnění ve formě rýmy, nachlazení či zánětu nosohltanu. Ale vyskytují se i závažnější projevy, jako zánět dutin, středouší nebo například angína. „Pokud ale dojde k zánětu hrtanu, hrtanové záklopky, průdušek nebo plic, může se jednat o velmi vážné onemocnění, ohrožující pacienta na životě,“ varuje MUDr. Hana Ševčíková z centra Očkování a cestovní medicíny, Ostrava.

Buďte o krok napřed

Inhalujte

Inhalace je léčebná metoda, při které se vdechují páry minerálních vod nebo léčiv. Léčivé látky se do dýchacích cest touto cestou dostávají rychle a jejich účinek je okamžitý.

„Dýchací cesty se pročišťují od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků. Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se při tom nosem, inhalace je prospěšná pro nosní dutiny. Kromě uvolnění hlenu zklidňuje nosní sliznici, odstraňuje přítomné bakterie a zároveň pomáhá předcházet tomu, aby se infekce šířila, například do středního ucha nebo vedlejších nosních dutin,“ doplňuje specialista.

Očkujte se

* Vážným komplikacím se dá předejít také očkováním. Jedním z nich je očkování proti pneumokokům. Tyto bakterie mohou vyvolávat závažná onemocnění v podobě zánětu mozkových blan, otravy krve nebo zápalu plic. V roce 2019 takto onemocnělo 483 osob, z nichž 87 zemřelo. Nejčastěji onemocní osoby nad 65 let věku a kojenci.

* Lékaři také doporučují očkování proti chřipce. Ta totiž může mít také velice závažný průběh a ohrožuje především staré lidi a chronicky nemocné. V souvislosti s chřipkou každý rok zemře 2 tisíce lidí. Očkovat se je vhodné právě nyní.

  • Od července je také možné nechat se očkovat druhou posilující dávkou proti covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje aplikace především osobám nad 60 let a mladším rizikovým pacientům.
  • Video
    Video se připravuje ...

    Rýma: Jak se jí co nejrychleji zbavit? Videohub