Proč žlutočerným agresorkách letošní počasí svědčí? Ranní rosa většinou naznačuje, že den bude jasný a teplý. A právě to mají vosy rády. „Pokud nastane teplé a slunečné počasí, opravdu se mohou radovat. Srpnové vosí »svatby« a rojení nenaruší déšť ani jim nehrozí vyplavení hnízd,“ vysvětlují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Takové počasí navíc prospívá dozrávání ovoce. A to mají vosy opravdu rády. Letošní léto je zatím teplé, takže není divu, že počet vosích útoků roste.

Ženě se zastavilo srdce

„V Praze je počet zásahů v souvislosti s hmyzím bodnutím nejvyšší za poslední tři roky,“ uvádí mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Podobné zkušenosti mají i záchranáři ze Středočeského kraje. Řešili i vážný případ, kdy se ženě (64) na Nymbursku po bodnutí vosou zastavilo srdce. Naštěstí se ji podařilo oživit.

Kdy volat pomoc?

Pochopitelně zdaleka ne všechna bodnutí vosou vyžadují asistenci záchranářů. „Pomoc je nutné přivolat v případě, že by nastala prudká alergická reakce na hmyzí jed, tzv. anafylaktický šok, který může skončit i udušením nebo infarktem. Šok se nejčastěji projevuje výrazně zhoršeným dýcháním, »knedlíkem v krku« a svědivou vyrážkou,“ popisuje Jana Poštová.

Sázka na cibuli

I bodnutí, která neohrožují na životě, umí potrápit. Jak ulevit od bolesti a svědění? Babské rady sázejí na bílou cibuli, kterou nakrájíme na plátky. Ty pak jednoduše přiložíme na zasažené místo a necháme působit. Cibule má protizánětlivé účinky, mírní svědění a bolest po bodnutí. Ledování a ocet také pomohou.

Další babské rady

● Vosám smrdí česnek, který namočíte do vody, povařený hřebíček louhovaný v oleji.

● Odpuzují je bazalka, máta peprná, tymián citronový i pelyněk. Bodavému hmyzu nevyhovují ani muškáty.

● Vosy přitahuje všechno sladké, připravte jim past. Do lahve s úzkým hrdlem nalijte sladkou tekutinu, podobně účinkuje i pivo.

● Pozor na sladké parfémy a toaletní vody!

● Nenechávejte nikde válet zbytky jídla, a už vůbec ne sladkého!

 

Video
délka: 00:39.00
Video se připravuje ...

Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora Supermámy/Jiří Sládeček

Fotogalerie
3 fotografie