Kdo má to štěstí a pracuje v klimatizované místnosti, snáší letní parno celkem v pohodě. Na neustálé proudění chladného vzduchu si však musíme dát také pozor. Foukání by nikdy nemělo mířit přímo na nás a teplotní rozdíl mezi teplotou uvnitř místnosti a venku by neměl přesáhnout pět stupňů Celsia.

Pocení může signalizovat nemoc

Nejedná se v tom případě o reakci na teplo, ale o hyperaktivitu nervového systému. „Problém u nadměrného pocení obvykle není dobře řešitelný pomocí antiperspirantů, většinou se vyskytuje již od puberty a může přetrvávat po celý život,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

V případě, že se lidé potí celkově, může se jednat o příznak onemocnění a dotyčný by měl podstoupit zdravotní vyšetření. Nadměrné pocení celého těla může značit například chorobu štítné žlázy, cukrovku nebo chronickou infekci. Zvláště noční pocení, které vyžaduje výměnu ložního prádla, bývá varovným příznakem nádorového onemocnění. V některých případech stojí za celkovým pocením užívané léky nebo alkohol.

Zajděte si na botox

Dlouhodobou a spolehlivou ochranou proti pocení je aplikace botulotoxinu. Ten zabrání přenosu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy. Používá se do oblasti podpaží, dlaní nebo plosek chodidel. Účinek nastupuje pozvolna, projeví se za dva až deset dnů, následně přetrvává až dvanáct měsíců.

Pomůže i chirurg

Další možností u nadměrného pocení je pak i chirurgické přerušení nervů ovládajících potní žlázy. Při tomto zákroku se provede chirurgické odstranění nervu, který dává z mozku signál k tvorbě potu. Chirurgické ošetření je určeno pro ty nejzávažnější případy nadměrného pocení, které nelze zlepšit jinými léčebnými metodami, protože chirurgické ošetření má řadu potenciálních komplikací, jako jsou například vznik brnění končetin, pneumotorax nebo vznik nadměrného pocení v ostatních lokalitách.

Přírodní materiály lépe odvádějí teplo

Pokud to firemní dress code umožňuje, oblékejte se do oděvů z lehkého přírodního materiálu, které nebudete mít příliš těsně obtažené kolem těla.

Elektrický antiperspirant

Nadměrné pocení, především v oblasti dlaní a nohou, pomáhá léčit i iontoforéza. Tato metoda je založena na malém kontrolovaném množství elektrického proudu v kombinaci s působením vody.

Hrozí ztráta minerálů 

V horku se musí pít, to je jasné, problém je s výběrem nápojů. Sycené limonády nebo džusy sice osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně. Ideální ovšem není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní. V horku je vhodné pít minerálky, nejlépe s obsahem hořčíku.

Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje. „Pro doplnění stopových prvků do organismu a zároveň odstranění únavy doporučuji jalovec a maralí kořen,“ doporučuje bylinkářka a naturopatka Jarmila Podhorná.

 

Video
délka: 01:13.08
Video se připravuje ...

Jak se ochladit bez klimatizace? Víme, jak na to! Videohub

Fotogalerie
4 fotografie