Chlapeček po bezpříznakovém prodělání covidu málem zemřel, krvácel do mozku a v současnosti žije s tracheostomií. Na jeho léčbu dokonce proběhla sbírka, která vynesla více než tři miliony korun.

„Lékaři nám vysvětlili, že postcovidová reakce imunitního systému může u dětí narušit normální fungování krve. Tvoří se sraženiny a mizí krevní destičky. S podobným případem postcovidového syndromu už měli zkušenost, a tak mohli nasadit léčbu ke zklidnění přemrštěné reakce imunitního systému. Výsledek přišel okamžitě,“ popsala pro Blesk.cz maminka Tereza už dříve.

Ani tak ale zdaleka nebylo vyhráno. Všichni byli rádi, že Eddie přežil, nikdo ale netušil, jak velké postižení mu zůstane. „Lékaři nás tehdy připravovali na velmi vážné postižení, absolutní pravostrannou nehybnost a podobně. Eddie se ale nevzdal a bojoval, aby se mohl vrátit mezi nás. Co se týče pohybu, tak by neznalý člověk téměř nerozeznal, že je nějaký problém. Chodí, běhá, jezdí na klasickém kole,“ popisuje jeho maminka Tereza. Eddieho inteligenci, paměti ani vnímání tato příhoda naštěstí nijak neovlivnila.

Tracheostomie a hyperbarická komora

Kvůli oboustrannému ochrnutí hlasivek mu ale byla loni v listopadu provedena tracheostomie, která mu z velké části znemožňovala posouvat se ve vývoji řeči. Řečové centrum mozku totiž bylo krvácením také zasaženo…Maminka se ale rozhodla synův návrat do života podpořit všemi možnými způsoby.  „V tuto chvíli Eddie podstupuje léčbu aplikací kmenových buněk na Slovensku a ponory v hyperbarické komoře, které tuto léčbu ještě posílí,“ vysvětluje paní Tereza.

A nyní nově přišla další skvělá zpráva. „V květnu mu budou v brněnské nemocnici tracheostomii odstraňovat. Hlasivky jsou v pořádku natolik, že to bude možné. Eddie už řekne jednoduchou větu a řeč se zlepšuje,“ dodává maminka Tereza, která se kromě Eddiho vychovává ještě jeho bratříčka.

Jaké jsou nové varianty covidu?

Video
délka: 01:44.60
Video se připravuje ...

Jaké jsou nové varianty covidu? Videohub

Fotogalerie
22 fotografií