Estrogenu se říká ženský hormon, přestože se tvoří i v mužském organismu. Ovšem ženy ho produkují více než muži a jsou na něm závislé hlavně při reprodukci. Estrogen však řídí víc než jen schopnost otěhotnět. Tento hormon se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Zvláště ženy po 40. roku by měly začít estrogen doplňovat vhodnou stravou, zbaví se tak například nepravidelné menstruace, depresí, problémů s pamětí i bolesti při styku.

Co z vás vysává ženský hormon?

*  nadměrné cvičení

* poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie) 

* špatně fungující štítná žláza 

* selhání vaječníků

* Turnerův syndrom 

* chronické onemocnění ledvin 

* blížící se menopauza

Nejlepší přírodní zdroje

Andělika čínská

Tato bylinka udržuje přirozenou hormonální rovnováhu, kořen obsahuje množství výživných látek. Dokáže upravit menstruační cyklus. Zralým ženám pomáhá odstraňovat suchost v pochvě a je účinná proti návalům horka. Ale pozor, brát ho mohou jen ženy, které neužívají léky na ředění krve!

Sója

V sóji jsou biologicky aktivní látky, které pomáhají udržet hormonální rovnováhu v těle. Má totiž vysoký podíl fytoestrogenů. Sója je také významným zdrojem rostlinných bílkovin.

Ořechy

Nejvíc rostlinných estrogenů je ve vlašských ořeších, pistáciích a arašídech. Ořechy jsou také bohaté na zdravé tuky a minerály, které podporují plodnost.

Víte, jak na jídelníček v menopauze?

Video
Video se připravuje ...

Trable s menopauzou - 4. díl Jídelníček v menopauze Videohub