Nejhorší je, že nemoc o sobě dá vědět, až když začíná být zle. Jan Kačer patřil vždy ke střídmým umělcům, žádné noční pitky do rána. Když byl mladý, dojížděl za rodinou z Ostravy do Prahy a doslova usínal únavou ve vlaku vestoje. Neměl si kdy propít játra.

Nealkoholové ztukovatění jater

Existuje ovšem nealkoholové ztukovatění jater, které může při neléčení postupně vést až k trvalému poškození tohoto důležitého orgánu. Tuto nemoc, kterou trpí až 25 % obyvatel planety, lze přitom léčit úpravou životosprávy a stav jaterních buněk pomáhají zlepšit například přírodní látky zvané esenciální fosfolipidy.

Dochází při ní k nadměrné akumulaci tuku v játrech (tzv. steatóze jater) a jejich postupnému poškození. Může se časem rozvinout do jaterní fibrózy a posléze do cirhózy se všemi jejími komplikacemi. Dnes je to nejčastější příčina chronického onemocnění jater na světě.

„Přestože si, při potížích s játry, mnozí vybaví jako hlavní příčinu alkohol, jak již název nemoci napovídá, v tomto případě nemocní k jeho častým konzumentům nepatří,“ potvrzuje primářka Oblastní nemocnice Kolín MUDr. Emilie Niedobová a dodává: „Nejobvyklejším projevem NAFLD je únava nebo tlak v pravém podžebří. Až u poloviny pacientů se ale neprojevuje nijak, což je tím více nebezpečné.“

Cirhóza je konečná

Jde o konečné stadium poškození jater s těžkou poruchou jejich funkce. A bohužel je diagnostikováno stále častěji. „K nevratnému poškození jaterních buněk v případě chronických onemocnění nedochází náhle, proces obvykle trvá i několik let. Onemocnění postihuje převážně dospělé, varující je zejména nárůst výskytu u žen,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Délka života se u cirhotiků zkracuje vůči průměru o 10 let, v České republice jich umírá ročně asi 2000.

 

Video
délka: 02:08.92

Cirhóza jater: příčiny, příznaky a léčba Videohub

Fotogalerie
9 fotografií