Zájem o kola v poslední době výrazně vzrostl. Aby ne, když sport byl jeden čas jediným způsobem, jak si na chvíli legálně sundat roušku a nadechnout se. A kola či in-line brusle řadě lidí natolik přirostly k srdci, že s nimi počítají i na dovolené.

Bez přilby své děti na kolo rozhodně nepouštějte.
Autor: Foto Scom

ÚAMK proto varuje, že bez helmy může být takový sport hazardem se zdravím. Společně s německým autoklubem ADAC otestovali 10 modelů přileb a zjistili, že cena nemusí být indikátorem kvality.

Nejdražší i nejlevnější přilba ve výběru dosáhly stejného počtu bodů, a druhá nejlevnější přilba byla dokonce nejlepší, co se týče ochrany při pádu. Skvělým výsledkem bylo, že při silném dopadu cyklisty poskytují všechny přilby alespoň uspokojivý výsledek a žádná z nich zároveň neobsahovala škodlivé látky.

Zároveň autokluby upozorňují, že i ta nejhorší helma v testu může zachránit život v případě pádu, pokud je správně nošena.

Výsledky testu cyklistických a in-line přileb
Autor: Zdroj: ADAC

Správně jen málokdo

Výzkumný projekt rakouského fondu pro bezpečnost dopravy potvrdil, že pouze 13 % dětí si umí přilbu správně nasadit. I testy autoklubů ukázaly, že až 60 % figurantů (děti 9 až 14 let) mělo bradové pásky příliš volné, 36 % mělo přilbu nakřivo, 47 % netěsnily bezpečnostní pásky (popruhy do V), 27 % vůbec nepoužilo nastavovací kolečko v zadní části přilby a 17 % ho nenastavilo do správné polohy.

Vítěz: Lehká a dobře nastavitelná

Zlato si z testu odnesla Uvex hlmt 4 cc. Je lehká, snadno nastavitelná, pohodlná a s dobrou ventilací. Autokluby u ní kritizují jen nízkou viditelnost za tmy.

Nejslabší: Odlomil se popruh

Slabší ochranu při pádu hlásí autokluby u přileb Alpina a Fischer. U prvně jmenované se zlomilo připevnění popruhu k přilbě a u helmy Fischer, která skončila jako poslední, se odlepily vnější vrstvy folie. 

Jak vybírat?

Odborníci z ÚAMK doporučují vybírat kromě bezpečných helem také ty, které mají výrazná barevná provedení a je ideální, když disponují i LED světlem. Jakmile dojde k pádu, musí se také podle nich helma okamžitě přestat používat a pořídit nová. Neviditelné mikrotrhliny by mohly její funkčnost narušit. Proto se nedoporučuje ani nákup helmy z druhé ruky.

Fotogalerie
3 fotografie