Jaké zdravotní komplikace obezita způsobuje?

„Jednak komplikace fyzikální - přetížení nosného aparátu především velkých kloubů, syndrom spánkové apnoe, kožní zapářky, námahovou dušnost, otoky, anesteziologické komplikace, komplikace v těhotenství a porodu, zvýšené riziko fetálních vad. A dále komplikace metabolické, především cukrovku 2. typu, hypertenzi, poruchy lipidů, trombózy, potíže se žlučníkem, neplodnost, močovou inkontinenci, zvýšené riziko karcinomů, dnu a řadu dalších."

VIDEO: MUDr. Petra Šrámková zodpověděla vše o bandáži žaludku

Video
délka: 04:15.11

MUDr. Petra Šrámková zodpověděla vše o bandáži žaludku redakce Blesk

Kdy se mluví o obezitě a kdy o té morbidní?

„Tento výraz se již nepoužívá. Vysoký stupeň obezity je již obezita 2. stupně, tedy když je BMI nad 35, a nejvyšším je 3. stupeň obezity - BMI nad 40."

Kdy mohu jít na bandáž žaludku a platí ho pojišťovna?

„Zákrok indikuje vždy tým specialistů na pracovišti, které se zabývá chirurgickou léčbou obezity. Obecně je zákrok určen dospělým pacientům do 60 let věku, při BMI nad 40, nebo BMI nad 35 a s přidruženými komplikacemi nebo BMI nad 30 a sdekompenzovanou cukrovkou. Zákroky plně hradí pojišťovna."

Když nedosahuji potřebných parametrů, mohu si zákrok zaplatit?

„To nelze."

Slyšela jsem, že jednou z možností je balónek v žaludku, který se nafoukne. Mohu na to jít, i když nedosahuji tak vysokého BMI?

„Obecná indikace tzv. intragastrického balónku BIB stran hmotnosti je BMI nad 27 a přidružené komplikace či BMI nad 30. Balon je hrazen z prostředků pojištění jen ve velmi specifických případech na žádost revizního lékaře, obvykle je tedy hrazen pacientem."

Jaká je rekonvalescence po zákroku?

„Záleží na typu výkonu. Po »balónku« je to 1 den, po operacích, které omezují kapacitu žaludku, obvykle týden až 10 dní, po kombinovaných výkonem na žaludku a tenkém střevu asi 3 až 4 týdny."

Prý se po bandáži žaludku už nikdy pořádně nenajím. Je to pravda?

„Toto jistě pravda není. Skladba stravy je stejná jako běžná racionální strava, akorát porce jsou významně menší. Ale protože je kapacita operovaného žaludku významně menší a také je aktivován komplex hormonů, které se po operaci vylučují, není prakticky hlad a chutě jsou mnohem menší. Na druhou stravu je třeba říci, že operaci pro obezitu podstupují lidé jako řešení své dlouhodobé obezity a prevenci či již řešení přidružených nemocí."

Kolik se asi tak po operaci zhubne?

„Obvykle 20 až 25 % původní hmotnosti za první dva roky od výkonu."

Četla jsem o případu paní, která stále po zmenšení žaludku hubla. Dokonce byla v ohrožení života. Jak tomu předejít?

„Předejít komplikacím po operaci lze pouze dodržováním předepsaných doporučení a docházením na pravidelné kontroly na pracoviště, kde byl dotyčný operován."