Diabetici a obézní v ohrožení

Riziko onemocnění srdce a cév přitom není pro všechny stejné – více by se o sebe měli starat diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem, vysokých cholesterolem a obezitou. Právě diabetikům, kterých se loni léčilo 936 124, hrozí v porovnání s ostatními 3x častěji infarkt, a dokonce až 4x častěji mrtvice. Na srdce tak umírají hned 2/3 diabetiků.   

 Udělejte první krok!

Letošní téma Světového dne srdce zní »Moje srdce, tvoje srdce« a jeho součástí je výzva »Slib sám sobě«. Každý týden nebo měsíc to může být malá změna – omezit kouření, jít do práce pěšky nebo v případě diabetiků probrat s lékařem možnosti léčby, která řeší zároveň diabetes i riziko infarktu a mrtvice. S motivací pomohou i sociální sítě a webové stránky www.nebudkarDIAk.cz, na kterých diabetici najdou mnoho zajímavých tipů.

 Jak na zdravé srdce?

* Dodržujte zdravou životosprávu

 * Hlídejte si optimální váhu

 * Snažte se mít hodnoty krevního tlaku a cholesterolu v normě

 *Cukrovkáři, dbejte na antidiabetickou léčbu

 Nové moderní léky

„Diabetes je onemocnění, u kterého je pro dlouhodobý úspěch léčby a prevenci komplikací zcela zásadní aktivní zapojení pacienta a dodržování dietních a režimových opatření. V posledních letech máme navíc k dispozici léky ze skupiny GLP-1 agonistů, které kromě výborné účinnosti při léčbě diabetu dokáží významně snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Právě vhodným výběrem antidiabetické léčby totiž můžeme zcela zásadně ovlivnit dlouhodobou prognózu našich pacientů,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.

 

Jak se správně hýbat?

Diabetik

Pohyb volte spíše v podobě vytrvalostních sportů a myslete na to, že pohyb pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi.  Jděte do pohybu »po hlavě« – vše se počítá.  Jídelníček a  veškeré změny je důležité konzultovat s diabetologem, v jídelníčku si totiž nemůžete dovolit to, co ostatní.

 Zdravý člověk

Aby pro vás byla změna užitečná, musí být dlouhodobá; nepřehánějte to proto s tvrdými dietami a místo toho dodržujte zásadu trvalé udržitelnosti. U obou případů je samozřejmě tabu kouření.

 Ptejte se lékaře

V léčbě diabetu dochází v posledních letech k velkému pokroku a je tak možné řešit zároveň další zdravotní rizika; zeptejte se lékaře, zda vaše současná léčba dokáže ochránit vaše srdce a cévy (např. GLP-1 agonisté).  Preventivní prohlídka 1x za dva roky vám potvrdí, že je vše v pořádku.

VIDEO: Jak vypadá infarkt myokardu? 

Video
délka: 00:47.51

Jak vypadá infarkt myokardu? Youtube/BioDigita, Inc