Průzkum České pojišťovny ukázal, že více než 40 % lidí do 40 let si své příznaky nejprve zadává do internetového vyhledávače a teprve pak se rozhoduje o dalším postupu.
„Internet je dobrý zdroj informací, ale v případě zdravotních obtíží bychom měli postupovat opatrně. Do vyhledávače sice můžeme přesně zadat své příznaky, pod stejnými příznaky se ale mohou skrývat různá onemocnění. V dnešní době už existuje celá řada spolehlivých webových stránek se zdravotní tématikou. Osobní prohlídku a konzultaci odborníka ale nenahradí ani sebelepší zdravotnický web,“ upozorňuje praktická lékařka Jana Dajková.
Mladí spoléhají na rodiče, muži na manželky
Rodiče si občas postesknou, že děti neberou jejich rady vážně, podceňují jejich zkušenosti a dělají si všechno po svém. Ale to neplatí vždy. Průzkum ukázal, že co se týče zdravotního stavu, názor rodičů je pro mladou generaci důležitý.
Na matku nebo otce se v případě zdravotních problémů obrací téměř 40 % všech lidí ve věku 18 až 29 let. Ve srovnání s muži se ženy ve větší míře svěřují rodičům a nejlepším kamarádkám. „Důležitou roli ve volbě člověka, se kterým se radí, hraje rodinný stav. Lidé žijící s partnerem častěji uvedli, že se nejprve poradí se svým protějškem. Častěji se radí muži se svou partnerkou. Mladí, kteří jsou singl, se zase radí s rodiči, ti starší pak s přáteli,“ říká Tomáš Zavoral z České pojišťovny.
Starší generace je opatrnější
Jiné chování můžeme pozorovat u starší generace. Víc než polovina lidí nad nad 50 let v případě zdravotních obtíží navštíví lékaře. Většina z nich se obrací na svého praktika, desetina z nich zamíří rovnou ke specialistovi. „Žádným překvapením pro nás nebylo ani zjištění, že starší generace příliš nespoléhá na informace z internetu,“ vysvětluje Tomáš Zavoral.