Právě na podzim potíže s plísní nohou gradují. Nohy jsou dlouhé hodiny uvězněné v uzavřené obuvi a pot se tak nemůže správně odpařovat. Dlouhodobě může toto »uzavření« nohou vést až k poruše regulace potních žláz a vzniku plísní.
Zápach, který je cítit po sýru
Pot, který je sám o sobě bez zápachu, je rozkládán bakteriemi, které má každý člověk na kůži. Ty jsou spřízněny s bakterií, která se používá při výrobě zrajícího sýra. A protože jsme až 16 hodin denně obutí, vlhkost se vsakuje také do ponožek či bot a tím se hromadí vycházející zápach.
„Pokud člověka pocení nohou příliš obtěžuje, je vhodné navštívit dermatologa. Jsou léčebné metody, jak problém výrazně zmírnit speciálními koupelemi nebo krémy omezujícími pocení,“ vysvětluje dermatoložka Kristýna Baudyšová z říčanského Dermacentra.
Nehty trápí plísně
Dalším nepříjemným onemocněním je plíseň nehtů nebo pokožky nohou. Kdo ji někdy měl, potvrdí, že léčba trvá dlouho a nohy a nehty nevypadají nijak vábně. „Toto onemocnění se dokáže podepsat i na psychice pacienta,“ tvrdí MUDr. Zbyněk Mlčoch, správce zdravotního serveru zbynekmlcoch.cz s tím, že čím dříve začneme s účinnou léčbou, tím větší je naděje, že se onemocnění brzy zbavíme.
Chytneme to ve sprše
Zdrojem tohoto onemocnění je většinou člověk trpící plisní. Infekce se šíří přímým kontaktem nebo společně užívanými předměty a prostorami. Nejčastěji nemoc získáme našlápnutím infekčních šupinek kůže, která se oddrolila z nohou pacientů, kteří už plíseň mají.
„Právě tyto šupinky, které ulpívají na dřevěných podlážkách ve společných sprchách, na dlaždicích v bazénech a na podlahách v šatnách, obsahují zárodky plísní. Přenesení infekce pak usnadňuje poranění nohou, hlavně prasklinky kůže mezi prsty,“ vysvětluje doktor Mlčoch.
Jak se onemocnění projevuje?
Onemocnění se projeví svěděním, mokváním, zarudnutím a postižené partie se pak drolí, lámou či tvrdnou. Někdy i nepříjemně zapáchají.
Desatero proti plísni nehtů
1. V cizím prostředí nechoďte naboso a nepůjčujte si cizí obuv.
2. Každý člen rodiny by měl mít vlastní ručníky – jeden na tělo a druhý na nohy.
3. V koupelnách a toaletách odstraňte "chlupaté" dekorační koberce a nahraďte je vhodnou, nejlépe gumovou podložkou, kterou jednou týdně omyjete dezinfekcí.
4. Na koupaliště, do sprch hotelů a sportovišť noste vždy svoje nejlépe gumové pantofle. S nimi choďte až k okraji bazénu, nešlapte naboso na odtokové kanálky.
5. Jste-li k plísním náchylní, po návratu z bazénu ponořte nohy na pár minut do vody s hypermanganem nebo octem – potenciální plísně by měly být zničené.

6. Noste ponožky z přírodních vláken, denně je měňte a na jejich praní používejte kvalitní prací prášek a teplotu minimálně 60 °C.
7. Jednou za týden vystříkejte obuv (zvláště sportovní) dezinfekčním sprejem.
8. Noste prodyšné a v létě i otevřené boty a udržujte své nohy čisté a v suchu.
9. Zjistíte-li první známky kožní mykózy mezi prsty či na nehtech, okamžitě zahajte léčbu lokálními volně prodejnými antimykotiky.
10. Dodržujte vždy doporučený postup ošetření a také délku léčby podle příbalového letáku – předejdete tím návratu mykózy.
Zdroj: canesten.cz
Další strašák pro vaše nohy: Onychomykóza!
Velmi nepříjemné je plísňové onemocnění nehtů, tzv. onychomykóza. „Předpokládá se, že postihuje až osm procent populace, což by v České republice znamenalo až 800 tisíc pacientů,“ vypočítává doktor Mlčoch.
Příčiny onychomykózy:
* Hromadné využívání plaveckých bazénů
* Poškození nohy při delší námaze, např. sportu, turistických výpravách
* Některá onemocnění: cukrovka, cévní onemocnění i obezita
* Zýšené pocení nohou
* Užívání antibiotik a kortikosteroidů
Nemoc není legrace
Pokud se onychomykóza nedoléčí nebo je léčena špatně, může být zdrojem vážných komplikací, především u diabetiků. Toto onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu života, protože postiženým se hůře chodí i stojí. Nehty jsou nevzhledné, oni se za ně stydí a raději dál nosí uzavřenou obuv, a nemoc se ještě zhorší.
Samoléčba: Česnek!
Ne každému se chce s plísní na kožní. Lidé se většinou stydí. Existuje babský recep, jak se s plísní utkat. „Je potřeba důsledně desinfikovat obuv a potírat postižené nehty česnekem,“ doporučuje Zbyněk Mlčoch s tím, že plísně česnek nesnáší. „Pokud by do měsíce česneková léčba nezabrala, pak nezbývá než se obrátit na kožního lékaře.
Tip Blesku: Chytrá houba
Českým vědcům patří světový unikát. Když totiž vyvíjeli preparát proti plísním u rostlin, ukázalo se, že je účinný i na plísně kůže a nehtů. Jde o přípravek se zárodky houby Pythium oligandrum. Říká se jí »chytrá houba« a dokáže plísně likvidovat. Nejde o lék a dá se koupit v lékárnách bez předpisu.