1. Děti se nesmí operovat před 18. rokem věku

Realita: Operace u dětí možné jsou, běžně se operují už děti od 10 let věku.  Průběh operace je totožný jako u dospělých. „Ale vítáme

MUDr. Lucie Valešová
Autor: Foto pro Blesk Duovize
přítomnost rodičů u operace,“ vysvětluje primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová. Podle ní se děti mohou operovat tehdy, když jsou schopné s lékařem spolupracovat.  „Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány a perfektně spolupracují,“ říká primářka Valešová.

2. S operací u žen je lépe počkat až na období po porodu

Realita: Není to pravda. Ženy nemusí s operací očí vůbec vyčkávat, není důvod. Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po porodu zrak mírně zhoršit. Solidní klinika by měla v takovém případě vadu doladit zdarma v rámci doživotní záruky.

3. Operaci je možné provádět jen do určitého věku

Realita: Neexistuje žádné horní věkové omezení. Operaci můžete podstoupit kdykoli, ve 20, ale i 60 letech. „U lidí starších 50 let věku častěji volíme nelaserové formy zákroku, protože bývají v této věkové skupině účinnější a výhodnější a navíc umožňují odstranit potřebu brýlí na čtení.“ Vysvětluje Valešová s tím, že v i některých případech je možné starším pacientům vyřešit oční vadu i laserovým zákrokem.

4.  Vysoký počet dioptrií žádná operace neodstraní

Realita: Dobře vybavené pracoviště odstraňuje  jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií se používají nelaserové metody nebo kombinace metod. Ani vyšší počet dioptrií při použití moderních nelaserových metod není problém.

5.  Při operaci šedého zákalu se doplácí vysoká částka

Realita: Operace šedého zákalu (při použití monofokální umělé čočky) je vždy hrazena vaší zdravotní pojišťovnou.  Chcete-li současně odstranit i vaši dioptrickou vadu, bude vám účtován doplatek, ale pouze za speciální umělou multifokální oční čočku. „Naše klinika poskytuje pacientům v ceně úhrady zdravotních pojišťoven vysoce kvalitní tzv. žlutou nitrooční čočku. Její výhodou je právě žlutý filtr, jenž omezuje průnik modrého spektra světla do oka a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku,“ tvrdí primářka a dodává, že ne na všech klinikách běžným  standardem tato čočka není a ještě za ni vybírají i několikatisícové doplatky.

6. U většiny očních vad je třeba počkat, až se vada plně rozvine a stabilizuje

Realita: Není to pravda. Pouze v případě, že jste před půl rokem

Laserová operace trvá jen pár minut
Autor: Foto pro Blesk Duovize
neměli žádné dioptrie a nyní máte -0,5 dpt, se doporučuje počkat. Jindy je čekání zbytečné.

7. Šilhání se i v současné době odstraňuje jen u dětí, u dospělých je tato vada neřešitelná

Realita: Podle oční lékařky Valešová se i  u dospělých šilhání dá úspěšně řešit, a to pomocí speciální operace. Při ní dochází k úpravě délky okohybných svalů nebo místa jejich uchycení na povrchu oční koule. Technika nastavitelných stehů je jedinečná v tom, že po ukončení operace umožňuje lékaři doladit postavení očí podle jejich polohy - jemným „dotažením“ stehů dokáže operatér upravit pozici okohybných svalů, aby byl kosmetický efekt dokonalý.

8. Šedý zákal musí uzrát až do úplné slepoty

Realita: Čím dříve budete šedý zákal řešit, tím lépe – operace bude šetrnější. Určitě není nutné čekat, až se šedý zákal zvětší a „uzraje“. Naopak, čím je šedý zákal větší, tím nejenže hůř vidíte, ale oční čočka je tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější. Navíc odhadnout vývoj onemocnění není jednoduché, rychlost změn bývá různá - od prvních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, desetiletí, ale také jen měsíc.

9. Laserové operace nelze opakovat

Realita: Moderní zákroky pomocí femtosekundového laseru přinášejí nespočet výhod. Jednou z nich je právě možnost kdykoli v pozdějším životě, pokud se vada zhorší,  oko opakovaně operovat, a to i mnoho let po původním zákroku.

10. Po laserové operaci je oko zavázané

Realita: Výhodou moderních operací laserem je nejen rychlost zákroku, ale také to, že nevyžaduje žádnou hospitalizaci či dlouhodobou neschopnost. Člověk navíc ihned po operaci vidí a oči není nutné přelepovat ani používat obvaz apod.