Trasa skvělá, značení a služby horší…

Pro cyklovýlet po hřebenech Orlických hor je Rokytnice ideálním výchozím bodem. V devět hodin staví na autobusovém nádraží cyklobus z Jablonného, kterým se dostanete za 45 minut a 70 Kč až na Šerlich (1027 m n. m.).

O víkendech zavřeno

Infocentrum bylo v neděli zavřené, k dispozici byly jen prospekty. V obchůdcích nakoupíte bez horské přirážky občerstvení na cestu, zpět ale už nepočítejte, že byste si o víkendu nakoupili v místní samoobsluze. Má v sobotu otevřeno do 11, v neděli dokonce do 10 hodin! Kdyby vás najednou začaly trápit zuby, lékař má až do 11. srpna dovolenou.

Knedlíky za 65 korun

Cyklobus vás vyveze na parkoviště na Šerlichu. První lehký výšlap vás čeká na Masarykovu chatu. Kdo má hlad, může třeba vyzkoušet meruňkové knedlíky za 65 nebo nadívaná krůtí prsa za 90 Kč. Začátek cyklostezky je uzavřen závorou a musíte ji s kolem obejít příkopem. Nyní vás čeká dvoukilometrové stoupáníčko po Jiráskově cestě na nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou (1115 m n. m.). Značení je trochu matoucí.

Fotogalerie
2 fotografie

Kdo má defekt, tlačí…

Pokračujte na Pěticestí. Pozor, žádné rovinky, ale pořádny výšlap! Ochotný bufetář na Pěticestí Pavel Kaška (58) potvrdí naše obavy, že v případě defektu má cyklista smůlu. „Samozřejmě že pomůžu, mám nářadí, ale třeba s ruplým řetězem si tady neporadíme,“ říká. Nejbližší pomoc je až v Rokytnici! Pokud se dostanete do jiných závažných nesnází, jako třeba zranění, je možné zavolat Horskou službu (602 385 555).

V ošklivé Haničce je zima

Pevnostní areál Hanička určitě stojí za prohlídku. Ukrývá zajímavé vojenské exponáty. 80minutová prohlídka přijde na 55 korun, rodinná vstupenka pro čtyři lidi na 150 korun. Na toaletě vojenského vzhledu chyběl papír, ale to dala slečna u pokladny na naše upozornění okamžitě do pořádku. Dejte pozor na to, že uvnitř pevnosti se teplota pohybuje kolem pěti stupňů!

Hodnocení

Nádherná panoramata, nad kterými by se Homolkovým tajil dech. Krásná příroda a zajímavé cyklotrasy, to jsou velké klady Orlických hor kolem Šerlichu a Deštné. Značení je místy trochu nejasné a vyžaduje mapu. Od Pěticestí je občerstvení až po 12 km u pevnosti Hanička. Když se kolo porouchá, máte smůlu, tlačíte ho až do Rokytnice. Udělujeme čtyři hvězdy z pěti.