Než půjdete do banky

Než navštívíte první banku, kterou budete mít po cestě, tak si prohlédněte nabídku. Ne všechny banky mají stejné podmínky, tak si předem vyberte, jaký běžný účet bude nejvýhodnější.

1. Poplatky

V současné době máte na výběr z mnoha bank, kde neplatíte za běžný účet žádné poplatky. Pokud nevyužíváte nadstandardních služeb, tak je absurdní platit nevýhodné poplatky za vedení účtu, výpisy nebo výběry či vklady hotovosti.

Než podepíšete smlouvu, tak si nastudujte celý ceník. Chcete-li například využívat SEPA platby nebo jiné méně obvyklé služby, tak můžete být překvapeni.

2. Počet bankomatů

Vaše banka nutně nemusí mít bankomat na každém rohu. Pokud je výběr z bankomatů jiných bank zpoplatněn, tak potřebujete ve svém okolí bankomaty své banky. Jestli jsou výběry zdarma ze všech bankomatů, tak je vám to jedno. Zjistěte si také, jak je zpoplatněn výběr z bankomatu v zahraničí.

3. Internetové bankovnictví

Většina operací s penězi se odehrává v internetovém bankovnictví. Opět je nesmyslné platit poplatky za internetové bankovnictví. Přestože na vzhledu internetového a mobilního bankovnictví vaše rozhodnutí nejspíš nestojí, tak by mělo být uživatelsky přátelské.

4. Pobočky

Tady je to čistě na vašich preferencích. Pokud máte rádi osobní kontakt na pobočce, tak vyhledejte banku, která má pobočku blízko vašeho bydliště. Preferujete-li zařizování online, tak dejte přednost bance podporující tento způsob komunikace.

5. Další karta

Chcete-li s někým sdílet jeden účet, tak máte dvě možnosti. Můžete být dva spolumajitelé jednoho účtu nebo jeden z vás bude majitel a druhý disponent. Většina bank nabízí jen jednu z možností. Vydání druhé karty sebou taky může přinést nečekané poplatky.

Co budete potřebovat

Jako fyzická osoba budete k založení účtu potřebovat doklad totožnosti. U Čechů je to občanský průkaz, u cizinců pas. V některých případech banka akceptuje u Čechů i pas, ale není to pravidlem.

U sjednání účtu online budete potřebovat dva doklady. Jedním z nich je občanský průkaz a druhým je například pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz nebo rodný list. U rodného listu se předem informujte, protože některé banky jej kvůli absenci fotky nepřijímají.

Zařizujete-li účet nezletilému dítěti, tak se musíte vypravit na pobočku. Nachystejte si doklad totožnosti zákonného zástupce a rodný list dítěte. Pokud je dítě starší 15 let, tak bude vyžadován občanský průkaz.

Na založení studentského účtu je vyžadováno kromě dokladů totožnosti také potvrzení o studiu. A v případě studentského účtu budete muset také nejspíše navštívit pobočku osobně.   

Běžným účtem to nekončí

Založením běžného účtu vaše možnosti nekončí. Na kalkulačce si můžete předem vyhledat, která banka nabízí k běžnému účtu výhodný spořicí účet. Na některých spořicích účtech jsou v dnešní době poměrně zajímavé úroky. Přestože vám nezachrání úspory před inflací, tak jsou stále výhodnější než nulový úrok.

Další výhodou spořicího účtu je jeho nedostupnost. Na běžném účtu mějte jen peníze na aktuální měsíc a zbytek přesuňte na spořicí účet. Pokud dojde k odcizení karty, tak vám peníze ze spořicího účtu nezmizí.