Blesk vám ve spolupráci s odborníky poradí, jak ušetřit a jak řídit rodinné finance tak, aby nezkolabovaly!

1. Plánujte svoje finance První a podstatná věc je plánovat rodinné finance, sledovat kolik a kde z rodinné kasy vydáváte, zda jde o nezbytné výdaje či je můžete odložit. Je dobré si vést i domácí účetnictví. Věnujte tomu čas, buďte přesní a plánujte.

2. Úřadujte přes internet Pokud můžete a máte přístup k síti, zařiďte si internetové bankovnictví. Budete tak moci průběžně sledovat stav peněz na vašich rodinných účtech. Můžete tak okamžitě zjistit stav kont i proběhlé platby.

3. Sestavte přehled plateb a příjmů Když chcete mít finance pod kontrolou, musíte mít přesný přehled o výdajích a příjmech rodiny. Na konci měsíce si sestavte přesný soupis plateb na straně jedné a příjmů na straně druhé.

4. Rozepište si 'dlouhé' platby Z plateb vyčleňte ty, které se neplatí pravidelně každý měsíc, ale třeba jednou za půl roku nebo za rok. Tyto výdaje by vám zkreslily výslednou měsíční bilanci. Tyto výdaje rozpočtete na jednotlivé měsíce. Např. pokud zaplatíte v lednu 5000 povinné ručení, rozpočtěte si je jako měsíční platbu (5000:12=417 Kč).

5. Našetřete si na velké platby Když si každý měsíc dáte stranou výše vypočtenou částku, v lednu příštího roku budete mít k dispozici celou sumu na úhradu. Nenechávejte ale odložené částky na běžném účtu, převeďte si je každý měsíc např. na spořicí účet.

6. Sepište obvyklé měsíční platby Sečtěte všechny pravidelné měsíční platby (nájem, pojistky, splátky půjček) a příjmy. Porovnejte je. Pokud nechcete uvíznout v síti dluhů, nesmíte být v záporu. Pokud jste přesto v minusu, musíte seškrtat ty výdaje, u kterých to je možné. Těžko asi snížíte nájem, ale můžete třeba banku požádat o konsolidaci více půjček do jedné. Můžete také vypovědět nevýhodné pojistky. Pokud to nestačí, musíte zvýšit příjmy (vedlejší pracovní poměr, brigáda, atd.)

7. Porovnejte příjmy a výdaje Ke stálým platbám přičtěte ostatní platby a také výběry v bankomatech či platbách v obchodech ve sledovaném měsíci. Opět porovnejte s příjmy. Pokud dostanete kladné číslo, není důvod ke znepokojení. Pokud jste v červených číslech, musíte analyzovat a následně snížit některé platby.

8. Schraňujte všechny účtenky Začněte si schovávat účtenky, abyste měli přehled, za co utrácíte. Opravdu je účelné schraňovat všechny účtenky, tedy i za ty nejdrobnější výdaje, jako je třeba čokoládová tyčinka nebo párek v rohlíku. Jistě zjistíte, že se dá ušetřit (úsporám se věnujeme na dalších stránkách přílohy). Seškrtejte výdaje, kde je to možné.

9. Deset procent jako záloha Rozhodně ale neškrtejte spoření či pojištění, která vytvářejí vaši finanční rezervu pro budoucnost. Jak věděly už naše moudré babičky - je nutné myslet na zadní kolečka. Přiměřená výše spoření by se měla podle bankéřů pohybovat kolem 10 procent měsíčního příjmu.

10. Programy účtují za vás Kdo si nevystačí s blokem a kalkulačkou, může sáhnout po některém počítačovém programu pro správu svých rodinných financí (např. Microsoft Money v angličtině, z českých programů např. GE Money Manager, či Domácí účetnictví Pohoda Filip - zdarma např. na serveru Slunečnice. cz). Získáte tak praktický nástroj k řízení, plánování a hlavně vylepšování rodinného hospodaření. Výsledky se přehledně zobrazují na mnoha grafech či v tabulkách a získáte tak dokonalý přehled o svých příjmech a výdajích.

ANKETA BLESKU: Na čem se snažíte v době krize ušetřit?

Hana Šalounová (30) Louny, invalidní důchodkyně

"Snažím se co nejvíce ušetřit na potravinách. Ale ne na množství, spíš už nekupujeme zbytečnosti a dobře si rozmýšlíme, co opravdu potřebujeme. Tím lze hodně uspořit."

František Preiss (69) Hradec Králové, důchodce

"Šetřit se musí na potravinách. Vybírám si obchody, které mají slevy, proto hodně sleduji akce. Na ničem jiném se už podle mého ušetřit nedá. Všechno je čím dál dražší."

Michaela Ptáčková (20) Ústí n. Labem, studentka

"Snažím se ušetřit především na oblečení. Hezký hadřík se dá pořídit i ve slevě, stačí přijít ve správný čas na správné místo. Také se snažím omezit cigarety."

Zdenka Pavelková (60) Kopřivnice, důchodkyně

"S partnerem šetříme, nevíme, co bude. Nechodíme do restaurací, ale vaříme si doma. Také začneme na jaře zase více pěstovat zeleninu a brambory na zahrádce. Také vyhledáváme slevy."

Tereza Č. (20) Olomouc, studentka
"Zatím, přiznávám, ani moc nešetřím. Ale pokud budu muset, začnu omezovat náklady na užívání si. To znamená na cigarety, na alkohol, prostě na zábavu."