Delší pohled na štíhlý kotník kolegyně, »juknutí« do výstřihu, popřípadě obdivný pohled na vlnící se boky - a je tu malér jako hrom. Dotyčný skončí na dlažbě s mastnou pokutou, nebo dokonce v base.
Nejde o žert, ale tvrdou realitu. O 1. ledna 2005 zavádí totiž Evropská unie novou legislativu proti sexuálnímu obtěžování v zaměstnání. Přijetí této normy čeká i nás, neboť v roce 2004 bychom měli být už členy unie. Sexuálně harašit ale stejně nemůžeme, protože i u nás je to zakázáno v Zákoníku práce.
Nová norma chrání muže i ženy a rozlišuje tři druhy sexuálního obtěžování:
· slovní (poznámky o postavě či vzhledu, erotické žerty, sexuální nabídky)
· neverbální (zevlování, hvízdání)
· fyzické (od různých dotyků po znásilnění)
Nová legislativa také nutí zaměstnavatele přijímat preventivní kroky proti sexuálnímu obtěžování na jejich pracovištích. V čem spočívají? Za příklad takové vhodné prevence se pokládají například nástěnky informující o možných důsledcích takového nevhodného chování. Ale běda! Když budou nástěnky chybět, čeká zaměstnavatele finanční pokuta. S nástěnkářskými povinnostmi se pravděpodobně nejlépe vyrovnají budoucí členské země. Všechny mají z dob totality bohaté zkušenosti...
Podle prvních reakcí budou mít s uplatňováním normy problémy především jižní státy, tedy například Řekové, Portugalci, Italové, Španělé, ale také Francouzi. Ve Francii sice existuje důsledný zákon, ale příliš se neuplatňuje vzhledem k převládajícímu názoru tamních obyvatel, často i mezi ženami, že skutečně odsouzeníhodná je jen fyzická podoba obtěžování.
A jak to zvládneme my?
"Já se neobávám, že by nová evropská legislativa měla Čechům dělat nějaké starosti. My se s ní s úspěchem vyrovnáme po švejkovském způsobu. Češi jsou neuvěřitelně vynalézaví a nepochybuji o tom, že ho dokážeme obejít. A dobře si přitom zaharašíme. Něco jiného je zákon, jeho duch a jeho naplňování. Například v některých státech v Americe je zákonem zakázána soulož zezadu. Myslíte si, že je tento zákon dodržován? Nic se nejí tak horké, jak to vypadá," reagoval včera Blesku přední sexuolog Radim Uzel.
Na normu Evropské unie pohlížejí právníci spíše s úsměvem. "U nás také existuje norma postihující sexuální obtěžování na pracovišti. Je v obecné rovině a je zahrnuta v Zákoníku práce. Máme ovšem jednu velkou zvláštnost. Důkazní břemeno je převedeno na žalovaného. To znamená, že dotyčný musí prokázat, že se žalovaného jednání nedopustil. Sexuální obtěžování mimo pracoviště pak řeší trestní zákoník. Případů sexuálního obtěžování na pracovišti, které by se řešily přes právníky a v soudní rovině je minimum. Já osobně vím snad jen o jednom. Stejně se nic neprokázalo a nakonec bylo zastaveno. Podle mého názoru jde o mrtvé normy," vysvětlila nám JUDr. Vladimíra Jičínská.
S harašením zatočí nástěnky

(autor: )
Zpět
na
Až vstoupíme do Evropské unie, půjdou žerty stranou