Zájem firem o brigádníky je ale nižší než vloni. Zaměstnavatelé se snaží šetřit a práci brigádníků často přesouvají na kmenové zaměstnance. Podle serveru Práce.cz se na jednu brigádnickou pozici hlásí i 18 uchazečů.
Největší šance na uplatnění je v oblastech spojených s maloobchodem, logistikou, výrobou a gastronomií. „Aktuálně je největší poptávka po brigádnících na pozici prodavač/prodavačka a práci pokladní,“ potvrzuje Tomáš Pavlíček z Práce.cz.
A jak dodává Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika, tak s nárůstem online nákupů roste poptávka po pracovnících pro balení a kompletaci objednávek, stejně jako po kurýrech a zaměstnancích ve skladech.
Výrobní podniky, které zvyšují produkci před svátky, hledají brigádníky pro montážní linky nebo balení zboží. „V gastronomii a pohostinství jsou zase žádaní číšníci, servírky a další pracovníci, kteří pomáhají při vánočních večírcích a firemních akcích,“ vypočítává Jánský.
Po čem touží brigádníci
Zatímco firmy hledají pracanty na drsnou předvánoční dřinu, sami brigádníci upřednostňují klidnější práce. „Nejvíce hledají práci řidiče, na druhém místě pohodlnou práci recepčního a na třetím skladníka. Do hektických kamenných obchodů se jim tolik nechce,“ uvádí Pavlíček.
Firmy chtějí odolnost proti stresu
Požadavky na brigádníky se podle odborníků oproti předchozím letům výrazně nezměnily. „Zaměstnavatelé oceňují především časovou flexibilitu, schopnost pracovat i o víkendech nebo večerech, spolehlivost a samostatnost,“ vypočítává Jánský.
U určitých typů brigád, například v maloobchodě nebo logistice, jsou nutné konkrétní dovednosti, jako je práce s pokladním systémem nebo obsluha skladové techniky. „Klíčová je také odolnost vůči stresu, protože předvánoční období bývá ve všech odvětvích náročné,“ dodává.
Kolik se dá vydělat
I když ceny letí nahoru, výše odměn pro brigádníky zůstává prakticky stejná jako vloni. „Průměrná hodinová odměna začíná na 140 Kč, ale na specializovanějších nebo více vytížených pozicích, například v logistice nebo ve velkých městských aglomeracích, může dosahovat až 200 Kč za hodinu,“ potvrzuje Jánský.
Vede Praha
Podle specializovaného serveru pro brigády Tymbe je sice možné si vydělat až 200 Kč za hodinu, ale především se jedná o místa jako Operátor skladu, výroby či montáže. Nejširší výběr brigád i výši odměn pak tradičně nabízí Praha.
Podívejte se na předvánoční hodinovou sazbu loni a letos.
Praha: loni 170,36 Kč, letos 178,88 Kč
Středočeský kraj: loni 160,80 Kč, letos 168,84 Kč
Jihomoravský kraj: loni 163,63 Kč, letos 171,81 Kč
Moravskoslezský kraj: loni: 159,51 Kč, letos 167,49 Kč
Advokát objasňuje záludnosti práce na DPP a DPČ
Stručný průvodce brigádníka
Brigády jsou zajímavou možností, jak si před svátky přivydělat. Někteří brigádníci ale tápou a netuší, že minimální výdělek určuje zákon, a že musí dostat písemnou smlouvu.
Bez písemné smlouvy ani ň
I při krátkodobých předvánočních brigádách je třeba mít uzavřenou písemnou smlouvu. „Nejčastěji se jedná o Dohodu o provedení práce (DPP) nebo Dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Obě tyto dohody musí být podle zákoníku práce uzavřeny písemně,“ vysvětluje JUDr. Ondřej Preuss, zakladatel www.dostupnyadvokat.cz. Písemná smlouva chrání jak zaměstnance, tak zaměstnavatele, a jasně stanovuje podmínky pracovního vztahu.
Rada: „Před podpisem si smlouvu důkladně přečtěte a v případě nejasností poraďte s odborníkem,“ radí advokát.
Minimální výdělek určuje zákon
Ani v případě krátkodobé brigády nesmí brigádník brát méně, než je zákonem daná minimální mzda. Letos je:
●hodinová minimální mzda 120,75 Kč/hod.
●měsíční minimální mzda: 20 500 Kč (pro plný úvazek, 40 hodin týdně).
Práce bez »papíru« je riziko
Chybějící písemná smlouva znamená, že zaměstnanec pracuje »na černo«: Nejen, že to je v rozporu se zákonem, ale bez smlouvy může být problém získat slíbenou mzdu či s odškodnění v případě pracovního úrazu. Navíc za práci načerno hrozí i pokuta. A o to jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci.
Jak se liší DPP a DPČ
Brigádníci si často neví rady, jestli je pro ně výhodnější DPP nebo DPČ. „Jednoznačná odpověď není, záleží na počtu hodin, trvání a očekávaném výdělku. Každá z dohod má své plusy i mínusy,“ říká JUDr. Preuss.
Dohoda o provedení práce (DPP)
●Výhoda: Pokud výdělek nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně, nebude brigádník odvádět žádné sociální ani zdravotní pojištění. Čistý příjem tedy bude stejný jako hrubý (při podepsání »růžového prohlášení«).
●Nevýhoda: Nízký výdělek neposkytuje žádnou sociální ani zdravotní ochranu (např. při nemoci). Pokud se během brigády pracovníkovi něco stane, nemá nárok na nemocenské dávky.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
●Výhoda: Pokud výdělek přesáhne 4 000 Kč, získává brigádník sociální a zdravotní ochranu (nárok na nemocenskou a zajištění důchodového pojištění).
●Nevýhoda: Nutnost odvádět sociální a zdravotní pojištění z částky nad 4 000 Kč měsíčně, což sníží čistý příjem.
Výhodnost podle výše výdělku
●Odměna do 10 000 Kč: DPP je výhodnější, protože neodvádíte žádné pojištění a máte vyšší čistý příjem.
●Odměna nad 10 000 Kč: Zvažte DPČ, protože pojištění stejně budete muset odvádět, a DPČ vám zároveň poskytne lepší ochranu v případě nemoci nebo dalších pracovních komplikací.
Jak se škube brigádník
Zaměstnavatelé občas zkoušejí na brigádnících co nejvíce vydělat. Advokát Preuss popisuje nejčastější triky.
●Mzda »od kusu« místo hodinové mzdy
Ve smlouvě je uvedena mzda podle výkonu (například za počet prodaných kusů nebo zakázek). Brigádník tak může dostat méně než minimální hodinovou mzdu. Mzda »od kusu«(tzv. úkolová mzda) není sama o sobě nelegální, ale zaměstnavatel by měl brigádníkovi zajistit alespoň stanovenou minimální hodinovou mzdu.
●Povinné neplacené »školení« nebo »zácvik«
Brigádníci jsou nuceni absolvovat několik hodin nebo dokonce dní neplacené přípravy před nástupem do práce, což je nezákonné. Jakákoli činnost, kterou vykonáváte na žádost zaměstnavatele, by měla být zaplacena.
Máslo za stovku? Prouza se pustil do ministra Výborného: Jen přihlíží kampani za zdražování Bára Holá, Lukáš Červený
●Fiktivní škody
Zaměstnavatel naúčtuje brigádníkovi škodu (například za rozbití zboží), aniž by prokázal jeho odpovědnost.
●Srážky za vybavení
Brigádníkům jsou z platu strhávány poplatky za pracovní oděv, pomůcky nebo vybavení, což je nezákonné, pokud to není výslovně sjednáno a odsouhlaseno.
●»Mimořádné« hodiny zadarmo
Brigádníci nejsou placeni za „mimořádné“ hodiny, například čekání na zboží, úklid po směně nebo přípravu stánku, což je nezákonné. Veškerý čas, který zaměstnanec tráví prací, by měl být započítán do pracovní doby.
●Práce bez smlouvy
Brigádníci pracují bez smlouvy s tím, že „vše se domluví později.“ Nakonec nemusí dostat zaplaceno vůbec, protože nemají žádný důkaz o své práci.