Z „pouštní růže“ moderní „Marií Antoinettou“. Jak si první dáma Sýrie užívala bohatství?

Autor: DVL, lig - 
11. prosince 2024
05:00

Kdo je Asma Asadová, nyní již bývalá první dáma Sýrie? Žena, která stojí po boku děsivého diktátora, pochází z dobré rodiny a vyrůstala v Londýně. Když se stala manželkou prezidenta, její láska k bohatství se projevila v plné míře - během občanské války si neváhala brát peníze od humanitárních organizací, které proudily do její charity Syria Trust, píše britský deník Daily Mail. Jak přesně se z „pouštní růže" stala „moderní Marií Antoinettou"?

„Asma Asadová je okouzlující, mladá a velmi šik - ta nejpůsobivější z prvních dam.“ Tak zněly první řádky nadšeného popisu manželky syrského prezidenta z módního časopisu Vogue, který první dámu nazval „růží v poušti“.

Požehnaná krásou i inteligencí, Asma Asadová byla „štíhlá, dlouhonohá krasavice s analytickou myslí, jež se oblékala s mazanou nenápadností“. To bylo v březnu 2011, kdy žila něco jako svůj sen.

Narodila se a vyrostla v Londýně a v roce 2000 se provdala za Bašára Asada. Poté se věnovala jejich třem dětem a pokoušela se proměnit Sýrii v módní prázdninovou destinaci.

Vogue byl tehdy z první dámy Sýrie nadšen. Uvedl, že se vyhýbala nošení islámských šátků, řídila vlastní SUV, chodila v botech od značky Christian Louboutin a vedla „divoce demokratickou“ domácnost.

Před takzvaným arabským jarem se jí dařilo činit Sýrii nejtrendovější zemí na Blízkém východě. Avšak několik týdnů poté, co se objevila ve Vogue, jednotky jejího manžela začaly masakrovat občany a začala krvavá občanská válka, při níž bylo zabito 600 000 Syřanů a miliony z nich přišly o střechu nad hlavou. Během několika měsíců se Bašár Asad stal synonymem pro porušování lidských práv.

Seznámení s Asadem

Narodila se v roce 1975 v Londýně. Její otec je syrský kardiolog Fawaz Akhras a její matka pracovala jako diplomatka na syrské ambasádě. Přestože pocházela z konzervativního muslimského prostředí, dostalo se jí sekulárního vzdělání, a nakonec získala v roce 1996 diplom z informatiky a francouzské literatury. 

Začala pracovat v bankovnictví, nicméně její vztah s Bašárem Asadem její kariéru ukončil. 

Poprvé se setkali na začátku 90. let, kdy byl Asad studentem medicíny. Pár začali tvořit v roce 2000, když Asma Asadová trávila dovolenou u své tety v Damašku. Ve stejném roce se vzali. Syrské první dámě bylo tehdy 25 let, její manžel byl o deset let starší. Ve stejném roce se také v Sýrii dostali k moci.

Pokusy o „trendy" Sýrii

Poté se Asma Asadová s pomocí americké PR agentury Brown Lloyd James pokoušela proměnit svou vlast v centrum kultury a vybudovala rozsáhlé umělecké galerie a kulturní parky. 

Do Sýrie se začaly sjíždět celebrity, včetně Angeliny Jolieové a Brada Pitta, Stinga či Damona Albarna. EU a OSN byly okouzleny a do země začaly proudit mezinárodní peníze. 

Nicméně přes fasádu modernity jsou Asadové diktátoři ze staré školy, netolerovali žádný politický nesouhlas a neměli mnoho pochopení pro svobodu projevu nebo jiné „západní zbytečnosti". Asadově rodině se také nelíbilo, jakým způsobem o nich psala zahraniční média poté, co v zemi vypukla občanská válka. Najali si právnickou firmu a pokoušeli se články novinářů odstranit.

Když vypluly na povrch zprávy o porušování lidských práv, masakrování dětí či útocích chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, stali se Bašár a Asma Asadovi vyvrheli. Článek z Vogue o „růži v poušti“ byl posléze z internetu odstraněn a z první dámy se stala jakási moderní Marie Antoinetta, která utrácí, zatímco její země hoří.

Nekonečné bohatství

V roce 2012 pak došlo k dalšímu šokujícímu odhalení. Nezisková mediální společnost WikiLeaks zveřejnila informace o tom, že Asadová v prvním roce konfliktu utratila 250 000 liber (v přepočtu přibližně 7 603 775 Kč) za 130 kusů nábytku. Sankce obešla tak, že poslala do Dubaje nakupovat svého kadeřníka.

Při objednávkách z londýnského obchodního domu Harrods používala falešné jméno. Když psala prostředníkovi v Londýně, žertem se nazvala „skutečnou diktátorkou“ v domácnosti Asadových a žádala o všechno - od nejnovější knihy o Harrym Potterovi až po pár lodiček Louboutin posetých krystaly za 5 000 liber (v přepočtu přibližně 152 038 Kč).

A ukázalo se, že syrská občanská válka je skvělým generátorem peněz. Humanitární organizace byly nuceny jednat s její charitativní organizací, kterou založila, zvanou Syria Trust, pokud chtěly dodávat pomoc na území ovládané syrským diktátorem. V roce 2020, když byly na Asadovou uvaleny další sankce, označila ji americká vláda za jednu z „nejznámějších válečných profitérů“ Sýrie.

Spojené státy odhadují, že rodina má majetek v hodnotě 2 miliard dolarů, ukrytých v zahraničních daňových rájích. Část z toho bylo použito na nákup nejméně 18 luxusních bytů v komplexu City of Capitals, který se nachází v luxusní čtvrti mrakodrapů v Moskvě. Tam také nyní začíná bývalá první dáma nový život díky jednomu ze zbývajících přátel rodiny - Vladimiru Putinovi

Kromě toho vyšlo v první polovině letošního roku prohlášení z kanceláře syrského prezidenta, že Asadová byla diagnostikována s leukémií, napsala agentura AP. V srpnu 2019 se navíc potýkala s rakovinou prsu, ale již dříve oznámila, že se z ní vyléčila. 

Video  Expert na Blízký východ o Sýrii: Popsal drama při evakuaci české rodiny, zasahovala i URNA!  - Bára Holá
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 11. prosince 2024 12:29 )

Zelenská ji svým chováním úspěšně kopíruje.

besilas ( 11. prosince 2024 10:39 )

Kdo řekl, že dát peníze na charitu, je jako je spláchnout do záchodu.
Ti potřební dostanou h....

Rose Haupt ( 11. prosince 2024 09:46 )

Akorát že zahraniční media ji přirovnávají k Lady Macbeth a ne k Marii Antoniette.

Renata Veselá ( 11. prosince 2024 08:12 )

Teda zacinaji vylezat pěkný zverstva co se tam delo... Šílený.

Zobrazit celou diskusi