Ještě před rokem se chaty a chalupy vyvažovaly zlatem. „Udaly se i méně atraktivní a cenově nadsazené nemovitosti,“ potvrzuje Hendrik Meyer z Bezrealitky. Nyní ale chalupářská bublina praskla. „Trh s rekreačními nemovitostmi byl kolísavý vždycky. Mít chatu za městem není základní potřebou, je to luxus navíc,“ říká Meyer.

A v krizi často domácnosti nemají prostředky platit si »druhý domov«. Do oběhu se tak vrací velké množství rekreačních objektů. Řadu majitelů ale čeká nepříjemná finanční kocovina. „Pokud nakoupili v posledních 4 letech na vyšponovaném trhu, jejich investice se jim pravděpodobně nevrátí,“ podotýká Meyer.

Nízko se budou ceny nejspíš držet i v následujících měsících. „Dokud lidé musí šetřit na výdajích pro domácnost, nelze očekávat, že by se zájem o rekreační nemovitosti, a tedy i jejich ceny prudce zvedaly,“ říká Jan Martina z M&M reality.

Kde padají ceny?

Až o desítky procent se meziročně propadly ceny rekreačních nemovitostí v Česku. Největší pád zaznamenal Plzeňský kraj. „Pokles cen se týká především nemovitostí, které nejsou ve vyhledávaných turistických lokalitách,“ říká Hendrik Meyer za Bezrealitky. Podle něj »výprodej« zasáhl například Slapy nebo podhůří Orlických hor a Krkonoš. Cenu si většinou ale i nadále drží nemovitosti v turisticky atraktivních oblastech.

Co určuje hodnotu

Ztráty hodnoty své nemovitosti se nemusí bát každý chalupář. Zasíťovaná, celoročně využitelná chata v turisticky oblíbené oblasti na ceně neklesá. „Hodnotu drží hlavně ty, které splňují svatou trojici: LOKALITU na horách nebo u jezer a toků, dobrý DOJEZD z velkých měst, VYBAVENOST s důrazem na napojení na inženýrské sítě a zateplení,“ vysvětluje Meyer.

To potvrzuje i Jan Martina. „Lidé častěji berou při rozhodování v potaz zavedení sítí a vody, vybavenost a služby v okolí nebo rozvojové plány obcí – nikdo nechce mít výhled na silnici nebo obří hotel,“ doplňuje.

Rada: Smlouvejte a vyjednávejte

Nadprůměrné množství prodávajících a nižší poptávka nahrávají kupujícím. „Majitelé by neměli mít při prodeji přehnaná očekávání,“ upozorňuje realitní odborník Martina. Ceny hodně závisí na vyjednávacích a argumentačních schopnostech. Podle odborníků se kupujícím i prodávajícím vyplatí smlouvat. „Prodávajícímu rozumná dohoda ušetří čas a zajistí hladký prodej, kupující zase ušetří něco málo na kupní ceně,“ radí Meyer.

Rada: Místo prodeje zkuste pronájem

Rekreační nemovitost není nutné při nedostatku financí hned prodávat. Řešením může být pronájem. „U rekreačních nemovitostí platí pravidlo: Ne všechny jsou využitelné v zimě, ale všechny jsou využitelné v létě,“ říká Hendrik Meyer. Výhrou je chata se zavedenou elektřinou, tekoucí vodou a kanalizací. I mimo nejvyhledávanější turistické lokality jí jde pronajmout i za více než 15 tisíc na týden.

5 věcí, které si musíte ohlídat při koupi chalupy

Kupujete starší chalupu? Nezapomeňte na pět základních věcí:

Technický stav

Nechte si posoudit její stavebně technický stav odborníkem, který potvrdí, že je obyvatelná. „Rekreační nemovitosti nebývají určeny k celoročnímu využití – jejich majitelé je často každoročně zazimují a vrátí se opět až na jaře – promrznutí a celosezonní nevyužívání nemovitosti neprospívá. Rozsah nutné rekonstrukce může kupujícímu dost pomoci při jednání o ceně,“ radí Jan Záhora z technologické společnosti NEMO Report.

Pozemek

V nabídce se také objevují rekreační nemovitosti, které stojí na pozemku pronajatém buď od obce, nebo některého státního podniku. Jejich cena pak bývá až o statisíce nižší než cena těch nejlevnějších rekreačních nemovitostí s vlastním pozemkem.

Inženýrské sítě

Zajímejte se o připojení k některým inženýrským sítím. „Chata, kde nefunguje elektřina nebo není přístup k pitné vodě, výrazně snižuje komfort majitele při jejím obývání,“ říká Záhora.

Příjezdová cesta

Zjistěte si, jak je to s příjezdovou cestou. „Vede-li přes cizí soukromý pozemek, musí být užívání příjezdové cesty vždy právně ošetřeno. To je možné takzvanou služebností cesty,“ radí Záhora.

Územní plán

Zásadní je také územní plán. „U stávajících staveb se může stát, že jsou postaveny v území, kde dle územního plánu nelze takové stavby povolit. Navíc se vyplatí vědět o plánované výstavbě v okolí pozemku, který chcete koupit. Má-li se stát místem pro odpočinek, například plánovaná výstavba silničního obchvatu vám tento záměr pokazí,“ dodává.

 

Video
délka: 00:56.70
Video se připravuje ...

Kutil Jaroslav Hofmann vyřešil elektřinu v chalupě solárním panelem a 12 V rozvody.. Romana Vébrová

Fotogalerie
4 fotografie