Právo vám nemůžou odepřít rávo vám nemůžou odepřít Nevíte, jestli a jak vlastně nyní vůbec můžete vadné dárky reklamovat? Pamatujte si, že zákon vás chrání bez ohledu na situaci.

„Přestože je krizová situace, spotřebiteli nemůže být odepřena možnost využít právo na reklamaci,“ potvrzuje JUDr. Ondřej Preuss z online právní poradny.  Podle něj můžou nejčastěji při reklamaci nastat dva problémy, se kterými se budete muset »poprat«.

JUDr. Ondřej Preuss
Autor: dostupny advokat.cz

Zavřená prodejna?

Řešení existuje ešení existuje Pokud je prodejna nedostupná kvůli vládním opatřením nebo nemoci majitele, přemýšlejte, jak prodejce s reklamací seznámit. „Oznámení by mělo proběhnout ideálně doporučeným dopisem, ale je možné k prvnímu kontaktu zvolit i zprávu prostřednictvím telefonátu, sociální sítě nebo e-mailem,“ radí právník. Pozor! Určitě si schovejte podací lístek nebo archivujte e-mailovou komunikaci.

● Prodejce by vám měl vydat potvrzení o přijetí reklamace.

● Nezapomeňte si vady výrobku zdokumentovat (nafotit apod.)

● Jakmile se s prodejcem dohodnete na řešení reklamace, které vám bude vyhovovat (např. osobní předání, zaslání na určitou adresu apod.), jednejte podle této dohody.

Prodejce nereaguje?

Napište mu! Problém může nastat, jestli s vámi prodávající odmítá komunikovat a dělá tzv. mrtvého brouka. Pokud se do prodejny nemůžete dovolat a vaše e-maily zůstávají bez odezvy, musíte vsadit na tradiční způsob komunikace. Pošlete na jeho adresu doporučený dopis.

Autor: Profimedia

8 důležitých reklamačních rad

Radost z dárku může pokazit nejen jeho vada, ale i složitá reklamační bitva. Vyplatí se proto znát svá práva a nenechat se prodejcem zaskočit. Tohle stojí za to si zapamatovat:

1. Vaši reklamaci nemůže prodejce odmítnout. Důvodem není ani to, že si myslí, že je neoprávněná.

2. Musíte dostat reklamační protokol s datem zahájení reklamačního řízení a požadovaným způsobem vyřízení reklamace.

3. V reklamačním protokolu by měl být i popis stavu zboží, které reklamujete. Je to důležité pro případ, že by se reklamované zboží vrátilo poškozené.

4. Náklady reklamace nese prodávající. Nic se na tom nemění, ani pokud by reklamace byla zamítnutá.

5. Není nutné mít originál účtenky. Stačí i její fotografie v mobilu nebo výpis z účtu.

6. Stejně jako není nutný originál účtenky, nemusíte mít ani původní obal. Ten je nutný jen pro případ výměny zboží.

7. „V praxi se to neřeší, pokud dokážete doložit doklad o koupi, avšak například v případě koupě prostřednictvím e-shopu je třeba, aby reklamaci vyřídil původní kupující,“ vysvětluje JUDr. Preuss.

8. Zamítl vám prodejce vaši reklamaci? Ještě se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci nebo na soud. Zamítnutí proto chtějte písemně, jinak byste museli reklamaci dokládat pomocí důkazů.

Fotogalerie
3 fotografie

„Vláda nám do jedné kapsy dává, z druhé o to víc vezme.“ Ekonomka Horská o daních i salámové metodě podpory.

Video
délka: 39:55.28
Video se připravuje ...

„Vláda nám do jedné kapsy dává, z druhé o to víc vezme.“ Horská o daních i salámové metodě podpory Markéta Volfová, Lukáš Červený