Hořící věnec

Domácnost může rychle vzplanout třeba od hořících svíček na adventním věnci. „Riziko požáru najdete už v základní variantě pojištění domácnosti a nemovitosti,“ říká Martin Ždímal, produktový ředitel Rixo.cz. Pojišťovna bude požadovat potvrzení od hasičů.

Pokud je požár nahlášen s velkým zpožděním nebo je místo uvedeno do původního stavu a hasiči nemohou prošetřit příčinu vzniku požáru, odrazí se to na výši plnění.

Autor: Shutterstock

Riziko nákupů 

Nepozornost nebo rozjívené děti mohou být příčinou třeba rozbitého zboží nebo výlohy. „Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu neboli pojistka »na blbost« vás i vaše blízké ochrání v případě, že způsobíte škodu někomu jinému. Rozhodně se vám bude hodit v průběhu celého roku,“ vysvětluje Martin Ždímal. Nezapomeňte si pojistky aktualizovat. Jinak hrozí, že dostanete od pojišťovny mnohem méně, než byla hodnota zničených věcí.

Přejedený mazlíček

Chcete během svátků dopřát vašemu mazlíčkovi něco navíc? Snadno může dojít k zažívacím potížím, nebo dokonce otravě. V rámci pojištění domácnosti nebo u speciálních produktů na pojištění mazlíčků si zvíře můžete pojistit na rizika úrazu, náhlého onemocnění a otravu.

Nebezpečné rachejtle

Pokud pyrotechnikou někomu způsobíte škodu vy, může vám hodně peněz ušetřit pojištění odpovědnosti. Nejčastěji se sjednává dohromady s pojištěním domácnosti. Pojistka platí jen když způsobíte újmu na zdraví nebo majetku třetí osobě. Pokud tedy zraníte člena domácnosti, pojistka se uplatnit nedá, stejně jako v případě, že se pojistná událost stane pod vlivem alkoholu.

Auto vs. pyrotechnika

Vandalismus nebývá automaticky součástí povinného ručení. Jde si ho ale připojistit. „Pokud dojde k situaci, že petardy rozbijí okna, může motorista uplatnit škodu z připojištění skel. Taková škoda pak nemá vliv na bonus řidiče,“ říká Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Pokud ale podle něj motorista toto připojištění nemá nebo dojde k poškození karoserie, musí se spolehnout na havarijní pojištění, nebo svoji peněženku. Kontaktujte policii, která škodu zdokumentuje. Policie má lhůtu na to, aby viníka vypátrala. Pojišťovna pak uhradí odškodnění až ve chvíli, kdy policie případ odloží nebo uzavře.

Rozbitá lednice

Bez narvané lednice a plného mrazáku si často už svátky neumíme představit. O to větší škoda ale může vzniknout při jejich poruše. V rámci pojištění domácnosti si ale můžete u vybraných pojišťoven pojistit chladící zařízení a obsah v něm. V praxi to znamená, že pokud se vám pokazí lednička a zkazí se v ní jídlo, můžete od pojišťovny požadovat finanční náhradu této škody.

Autor: Generali

Proč jsou bílé Vánoce tak vzácné? Podívejte se na video: