Zatímco ještě před čtyřmi lety byla půjčka bez doložení příjmu hojně nabízena především nebankovními společnostmi, dnes už ji nenajdete v portfoliu žádného poskytovatele. Respektive byste ji najít neměli. Půjčky bez doložení příjmu jsou zakázané, porušují totiž zákon o spotřebitelském úvěru.

Bez doložení příjmu nemusíte splácet úroky

V minulosti mnohým dlužníkům zlomily vaz vysoké předschválené půjčky, online půjčky a kontokorenty, které byly snadnou cestou do dluhové pasti. V těchto úvěrových případech totiž banky mnohdy nemusely prověřovat bonitu klientů, čemuž je dnes konec. Bankám a nebankovním společnostem už nestačí znát jen příjmy klientů a ověřit registry dlužníků, nyní je nutné, aby se zajímaly také o výdaje a výslednou bilanci, díky čemuž přesněji určí, zda je klient úvěruschopný či nikoliv.

To, jak úvěroví poskytovatelé ale posuzují bonitu klienta, je jen na nich. Zákon přesně nestanovuje, jak mají postupovat, důležité pouze je, aby v případě, že se dlužník dostane do problémů se splácením, byl poskytovatel schopen prokázat, že legislativní povinnost řádně splnil.

Pokud banky a nebankovní společnosti, které získaly od České národní banky licenci ke své činnosti, nabízí půjčku bez doložení příjmu, pak v případě neúvěruschopnosti klienta přijdou o zisky. Není-li řádně posouzena bonita žadatele, nemusí totiž dlužník s finančními potížemi splácet úroky, jeho povinností je vrátit pouze jistinu.

Nehledejte zkratky a co nejjednodušší řešení

I přestože poskytovatelé mohou být za svou netečnost při sjednávání půjček potrestáni, není radno spoléhat na to, že si sjednáte půjčku bez doložení příjmu, dostanete se do potíží se splácením a vyhnete se úrokům. Půjčku bez doložení příjmu nenajdete v nabídce poctivého poskytovatele, proto, je-li vám nabízena, raději zbystřete a ověřte si férovost dané společnosti, ať nezapláčete nad výdělkem.

Pamatujte, že bankovní půjčka bez doložení příjmu je utopií, stejně tak nebankovní úvěr od licencované společnosti. Před sjednáním každého dluhu proto dobře zvažte, komu se upisujete ke splácení. Snadno by se totiž mohlo stát, že místo pomoci, se dočkáte jen komplikací.

Zadlužit se v dnešní době není těžké, i přes zpřísněnou legislativu se ale stále lze setkat s prapodivnými praktikami, které se mohou šeredně vymstít. Při výběru půjčky tak nehledejte zkratky a co nejjednodušší řešení. Bez vaší snahy se to prostě neobejde. Kromě výhodných podmínek půjčky se proto zaměřte také na recenze úvěrového poskytovatele, s výběrem vám mohou pomoci nejrůznější diskusní fóra, online srovnávače a internetové kalkulačky.