Nešetřete na filtraci

Základem každého bazénu je čistá a zdravotně nezávadná voda. Kdo by si z koupačky chtěl odnést nepříjemnou vyrážku nebo slzící oči? Kdo by se chtěl koupat v zelené nebo zakalené vodě plné řas a bakterií?

Vodu je třeba pravidelně čistit, kontrolovat její kvalitu a zabránit množení bakterií a růstu řas. K pročištění vody v bazénu slouží hlavně filtrace. Pro menší bazény stačí kartušová filtrace, k větším bazénům už musíte pořídit pískovou filtraci. Její výhodou je skoro bezúdržbový provoz, vysoká účinnost a záruka křišťálově čisté vody.

Co se kontroly kvality týče, zaměřte se zejména na hodnoty pH, tvrdost vody a obsah volného chloru. Hodnoty pH by neměly vybočit z rozmezí 7-7,4, jinak hrozí zakalení vody, podráždění kůže, koroze kovových částí. Tvrdost vody nesmí překročit 18° N, obsah volného chloru 0,3-0,6 mg/l.

Množení bakterií, virů a růstu řas zamezíte dezinfekcí vody. K té se nejčastěji využívá chlor. Komu nevoní, nebo se bojí podráždění kůže, ten může sáhnout po bazénové chemii bez chloru nebo solinátoru.

Mohlo by vás zajímat: Jak odzimovat bazén?

Nepodceňujte ani výběr materiálu

Některé bazény mají krátkou životnost a jsou nestabilní, na druhou stranu skladné a snadno se udržují. Jiné bazény mají životnost delší, počítejte ale s vyššími finančními náklady a trochu náročnější péčí.

Mezi bazény s krátkou životností patří nafukovací bazény, o něco lépe jsou na tom fóliové a plastové bazény. Kdo hledá bazén s dlouhou životností, ten by měl sáhnout buď po bazénu s pevnou kovovou konstrukcí, laminátovém nebo keramickém bazénu.

Autor: WEBTIP

Pozor i na velikost bazénu

Rodiny s dětmi patří mezi ty, kteří si zahradní bazény pořizují nejčastěji. Většinou volí takový bazén, kam mohou i malé děti. Vzhledem k tomu, že děti poměrně rychle rostou, brzy řeší pořízení nového bazénu.

Víte, že velikost bazénu ovlivňují prostorové možnosti vaší zahrady, počet osob, které jej budou využívat a jeho účel? V malém bazénu si těžko zaplavete, do hlubokého bazénu se budete bát pustit malé ratolesti.

Náš tip: Když se skutečně rozhodnete pořídit si bazén na krátkou dobu, je zbytečné za něj dávat desetitisíce. Skvělou variantou pak jsou bazény s nafukovacím lemem, které rodinný rozpočet tolik nezatíží, jsou rychle postavené i složené a snadno se udržují.