Pokud chce český zákazník zaplatit kartou, volí ve většině případů bezkontaktní způsob. Podíl karetních plateb provedených bezkontaktně v Česku činil v roce 2018 celých 91 %. V tomto ohledu patříme skutečně ke světové špičce. Před námi jsou už jen Australané (92 % všech plateb). Třetí příčku drží Slovensko, kde je podíl bezhotovostních plateb 75 %. 

NFC a nové technologie

Trendu bezhotovostních plateb navíc svědčí i další technologické novinky. Ať již jde o možnost platit pomocí chytrých hodinek, nálepek, sportovními doplňky nebo aplikacemi. Pro všechny tyto platby se využívá tzv. NFC, což je bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm. Podporuje ji řada „chytrých“ zařízení.

Chytré platby pomocí mobilu a hodinek

Princip těchto plateb je podobný jako u klasické platební karty. Místo karty k platebnímu terminálu přiložíte telefon, hodinky nebo jiné zařízení. Toto zařízení jen spárujete pomocí aplikace se svojí platební kartou a můžete platit. V současné době existuje několik mezinárodních služeb pro tyto „platby“. Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří Google Pay, Apple Pay a Samsung Pay.

Dnes už jsou poměrně běžné i platební nálepky. Ty můžeme přilepit třeba na mobil nebo na klíčenku.
Autor: BNP Paribas Personal Finance SA odstepny zavod

Chytré platby sportovních doplňků

Společnosti FitBit a Garmin, které se zabývají především výrobou chytrých hodinek a náramků pro sportovce a outdoor aktivity, vyvinuly své platební platformy Fitbit Pay, Garmin Pay. Zaplatit tak můžete i pomocí jejich zařízení. Princip je podobný jako u Google Pay nebo Apple Pay. Stačí si spárovat platební kartu se zařízením. 

Platby pomocí bezkontaktních nálepek

Platební nálepka je zmenšenina platební karty a v porovnání například s  chytrými hodinkami jde již o poměrně zaběhnutý standard v placení. Můžete ji umístit například na telefon nebo na klíčenku. Nálepka je určená pro bezkontaktní bezhotovostní platby v kamenných provozovnách, které jsou vybaveny bezkontaktními platebními terminály. Při běžných platbách tak nemusíte hledat peněženku s kartou. Je to rychlé, pohodlné a bezpečné. Bezkontaktní nálepky k platebním kartám nabízí také Hello bank!

Speciální aplikace

Některé české banky vyvíjejí vlastní platební řešení v podobě vlastní aplikace, kterou si zákazníci stáhnou do mobilu. Tyto aplikace jsou dostupné jen na platformě Android od Googlu. Fungují jako bezkontaktní karty – mobil přiložíte k terminálu a zaplatíte.

Jaké jsou výhody a nevýhody bezkontaktních plateb?

·        Peníze máte vždy po ruce, a to i bez peněženky.

·        Při platbě do 500 Kč platíte bez zadání PINu. Pokud si tedy sami nenastavíte jinak.

·        Nepotřebujete připojení k internetu. NFC platby nevyžadují žádná data.

·        V platební aplikaci můžete mít uložených více karet. Mezi nimi můžete přepínat podle svých potřeb.

·        Při ztrátě zařízení (mobilu, tabletu, náramku atd.) ho můžete na dálku uzavřít a nemusíte blokovat karty.

Mají bezkontaktní platby i nějaké nevýhody? V podstatě jen dvě – ne všichni obchodníci musí mít terminály pro bezkontaktní platby (respektive nemají terminály vůbec a přijímají jen hotovost). Druhá nevýhoda je otázkou vůle. Z výzkumů vychází, že někteří lidé mají tendenci utrácet přibližně o 20 % víc, pokud platí bezhotovostně.

Jak je to s bezpečností bezkontaktních plateb?

Bezhotovostní platby jsou velmi bezpečné. Je to především díky tomu, že transakce probíhá na opravdu krátké vzdálenosti. Maximální odstup například telefonu a platebního terminálu může být 4 cm. To omezuje prostor podvodníkům, kteří by chtěli ukrást potřebné informace. Navíc technologie neodesílá číslo platební karty ani ho neukládá do telefonu.

Druhou rovinou je pak samozřejmě bezpečnost samotného zařízení. Pro něj nicméně platí to samé, co pro vaši peněženku a běžnou platební kartu. Pečlivě si ho hlídejte, jeho ztrátu neprodleně hlaste bance a zablokujte přístup k aplikacím. Preventivním opatřením je pak nastavení rozumných denních limitů, případně počtu plateb.

Zdroje:

https://www.mobilmania.cz/clanky/jak-na-platby-mobilem-a-chytrymi-hodinkami-vse-co-potrebujete-vedet/sc-3-a-1344093/default.aspx#part=1

https://infografiky.ihned.cz/cesko-velmoc-bezkontaktnich-karet/r~7f0b909e0be711e8a44c0cc47ab5f122/