Je dost možné, že už jste se s tím setkali. Volají vám z banky a nabízí vám možnost využívat jejich kreditní kartu. A vy na to řeknete, že kreditní kartu už přece máte. A zavěsíte. Pravda je taková, že kreditní karta se od té, kterou právě myslíte, velmi liší. To, co vlastní většina z nás, a díky čemu si vybíráme peníze z bankomatu, je karta debetní.

K čemu slouží debetní karta?

  • Běžné placení při nákupu
  • Využívání vlastních peněz
  • Výběr z bankomatu

Jakmile si u nějaké banky založíte účet, kam vám bude chodit výplata každý měsíc, dá-li bůh, tak k němu dostanete kartu. Díky ní si můžete vybírat peníze ze svého účtu, tedy své vlastní prostředky. S kartou zaplatíte v obchodech, přes internet nebo si může peníze vybrat v hotovosti z bankomatu nebo na pobočce. Samozřejmě musíte si hlídat, jaký máte zůstatek na účtu, protože nemůžete utratit víc, než na něm máte. Je lepší mít přehled o svých výdajích, abyste se vyhnuli nepříjemným chvilkám u pokladny kvůli nedostatku peněz.

Z jaké karty vybíráte z bankomatu?
Autor: Shutterstock

U debetní karty máte možnost si sjednat službu kontokorent, která vám umožňuje jít do mínusu. Vyplatí se, pokud se vám doma porouchá pračka a vy potřebujete hned koupit novou, ale vaše úspory nestačí. Tato služba nemá žádné bezúročné období, platíte hned při samotném čerpání.

K čemu slouží kreditní karta?

  • Výjimečné využití např. na dovolené
  • Využívání peněz banky
  • Získáte finanční rezervu

Velkou výhodou kreditní karty je, že nečerpáte své vlastní peníze, ale peníze banky. Nemusíte si kvůli ní zakládat žádný účet. Banka vám prostřednictvím karty půjčuje peníze do výše limitu. Pokud ji budete využívat správně, nemusíte zaplatit nic navíc z toho, co jste využili. Není určena k výběru z bankomatu. Výběry jsou navíc zpoplatněny. Pokud kartu využijete přímo při platbě, tak ta se vztahuje do tzv. bezúročného období. Peníze z kreditky získáte až na 45 dní úplně bez úroku, což vám jiný bankovní produkt nenabídne. 

Kreditní karta vám poskytne finanční rezervu v zahraničí.
Autor: Shutterstock

Kreditní kartu je dobré využívat doma i v zahraničí. Často máte možnost díky ní využít cestovní pojištění, nebo si zavolat pomoc, pokud si třeba zabouchnete klíče. V zahraničí kreditku využijete při půjčování auta, pokoje v hotelu. Půjčovny aut nebo hotely často blokují nemalé částky z účtu jako zálohu. V hotovosti takovou částku obvykle nemíváte u sebe a z debetní karty vám tak velkou částku nestrhnou. Většinou ji ani neakceptují. Proto se vyplatí mít kreditní kartu. S touto kartou získáte navíc různé výhody a slevy u partnerů banky. Získáte třeba příspěvek na penzijní připojištění.

Hlídejte si bezúročné období, které trvá většinou 45 dní. Do té doby je dobré utracenou částku bance vrátit. Částku můžete splatit buď to celou naráz, nebo 3 % měsíčně a k tomu úrok, který tam naskákal.