Světla (73) z Uherského Hradiště se věnovala celá léta dětem v jazykové základní škole. Vyučovala je francouzštině. Také v důchodu se snaží žít aktivně, a hlavně kulturně. Důchod nemá tak velký, a tak se snaží využívat různé slevy. „Bydlím v řadovém domku. Jeho údržba stojí hodně, a zvláště nyní energie. V budoucnu nemám naději na zahraniční cestu či dovolenou. Člověka tedy potěší, že za méně peněz má pěkný zážitek,“ řekla. A tak jezdí s přáteli z Akademie třetího věku na výlety alespoň po republice. „Navštěvujeme muzea a galerie. Jsem vždy nadšená,“ pokračovala.

Taky miluje filmy. „V oblibě mám Zlatý fond pro studenty a důchodce. Na školní rok přijde průkazka jen 80 Kč a chodím každý čtvrtek zdarma. Je to úžasné. Občas si zajedu do multikina ve Zlíně. V galerii a muzeu je také jeden den zdarma,“ přiblížila. Za polovinu chodí i na představení v Klubu kultury. A její poslední sleva? „Momentálně jsem po operaci kyčle v lázních Ostrožská Nová Ves a nemusím platit lázeňský poplatek. Tak si žiju docela fajn. Jen slevu na jízdném jsem ještě nestihla,“ dodala.

Využít může i Senior pas

Jednou z možností, jak ulevit peněžence, je projekt Senior Pas. V něm je zapojeno přes 330 tisíc lidí nad 55 let. To je totiž podmínka pro získání »kartičky na slevy« zdarma. A co na něj lze se slevou získat?

Do projektu je zapojeno množství firem od prodejců knih přes výrobce oken až po masážní centra. Pro seniory budou asi obzvláště lákavé slevy na léčiva v jednotlivých lékárnách či na služby jako kadeřnictví nebo pedikúra.

Na stránkách projektu www.seniorpasy.cz je pak možné přesně i podle jednotlivých okresů vyhledat slevu. Informace lze získat na telefonním čísle 840 111 122 nebo 725 534 865. Když člověk sleduje, co se kde děje, objeví i slevy, říká paní Světla.

VIDEO: Expertka radí, co ohlídat před důchodem: Smlouvy, výplatní pásky, doby pojištění 

Video
délka: 05:33

Expertka radí, co ohlídat před důchodem: Smlouvy, výplatní pásky, doby pojištění David Budai, Jan Jedlička