Pro paní Jaroslavu by zrušení slev bylo velkou ranou. „Tak to mě s prominutím s... Pro mě to byla úspora, protože nyní na kontrolu očí jezdím k lékaři do Prahy a ve slevě jsem za lístek platila dvacet čtyři korun. Tam a zpět jsem cestovala za padesát korun. Bude to citelný zásah do peněženky, když slevy pro důchodce zruší. A já si tak libovala, že budu moci více cestovat,“ zlobí se penzistka.

Kde jinde mohou senioři ušetřit?

Doprava

Jak už bylo řečeno, jen čtvrtinu ceny jízdenky platí nyní senioři nad 65 let v autobusech i vlacích, prokazují se přitom jen občankou. Pro městskou hromadnou dopravu však platí pravidla toho kterého města, většina z nich slevu pro seniory poskytuje. Tak třeba v Praze jezdí ti mezi 60 a 70 lety za poloviční jízdné, starší pak bezplatně. Prokázat se ale musí Lítačkou s potvrzenou věkovou kategorií či průkazkou PID „Senior 60 – 70“. Podobně v Brně senioři nad 65 let jezdí se slevou a od 70 zadarmo.

Kultura

Zvýhodněné vstupenky mohou senioři získat jak do divadel, tak třeba i na koncerty. Například Národní divadlo v Praze nabízí pro věk 65+ poloviční vstupné. Většinou je to na méně atraktivní místa v hledišti, představení ale tak lze zhlédnout za 100 až 350 korun. Stejnou slevu nabízí na některé koncerty třeba i Česká filharmonie. Penzisté mohou také v mnoha divadlech využít za symbolické vstupné veřejné generálky, které se většinou konají dopoledne.

Prohlídky

Prohlídka Pražského hradu za polovinu, tedy 175 korun, Valtický zámek jen za 80 místo 100 korun a Zoo Praha dokonce pro starší 70 let jen za 1 korunu. To jsou jen příklady slev pro seniory, podobné se ale nabízejí v celé republice. Pokud ale chtějí penzisté ušetřit ještě víc, měli by si zjistit různé »šťastné hodinky« – například 18. května na Mezinárodní den muzeí a galerií si lze sbírky prohlédnout zdarma, a to třeba v Národní galerii Praha i v mnoha dalších zařízeních po celé republice.

Dovolené

Senioři už nad 55 let a někde i nad 50 let mohou využít slev, které na zájezdy poskytují cestovní kanceláře. Využívají k nim dotace, které vypisují jednotlivé vlády z dovolenkových destinací. Tak třeba Delfín travel jako oficiální partner programu španělské vlády na podporu seniorské turistiky organizuje zvýhodněné zájezdy i s léčebnými procedurami. Levnější dovolené pro seniory mají ale všechny cestovky a slibují i zvláštní péči, která začíná už výběrem příhodných hotelů a asistencí na letišti.

Nákup

Důchodci asi nejvíc sledují slevy různých řetězců a mnozí neváhají vydat se třeba pro levnější máslo přes celé město. Někteří prodejci se ale začínají věnovat speciálně seniorům, kteří ani nemusí umět zacházet s internetem jako ostatní nakupující, stačí si zavolat pomocníka na telefonu a vše nakoupit tímto způsobem.

Zdraví

Výhodnější ceny léků, respektive doplatků za léky, nabízejí seniorům některé řetězce lékáren. Příspěvek na leccos mohou získat i od pojišťoven. VZP například přispívá na pomůcky pro trénink paměti, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra na sportovní aktivity, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna na vitaminy a Revírní bratrská pokladna pak třeba na jakékoliv očkování. Senioři od 65 let navíc mohou vydat za doplatky na léky jen 1000 korun, tedy pětinu toho, co mladší dospělí. Vše zaplacené nad tento limit zdravotní pojišťovna vrací. Pro lidi nad 70 let je hranice jen 500 Kč.

Místní poplatky

Za své leckdy jediné společníky platí senioři jen 200 korun za prvního pejska a 300 za druhého. A to i ve městech, jako je Praha, kde ostatní musí vydat 1500 a 2250 korun. Často města a obce poskytují i slevy na svoz komunálního odpadu, třeba v Říčanech u Prahy platí samotní důchodci jen polovinu z poplatku vypočítaného pro ostatní na 408 korun. O slevách je možné se informovat na obecním či městském úřadu. 

VIDEO: Vytěžte z důchodu maximum: Expertka radí, jak získat i stovky korun navíc

Video
délka: 01:59

Vytěžte z důchodu maximum: Expertka radí, jak získat i stovky korun navíc David Budai, Jan Jedlička