Právě tento pátek se v mnoha obchodech koná akce nazvaná »Black Friday« neboli »Černý pátek«. Ceny zboží v tento den klesají o desítky procent. Obchodníci vás však mohou lehce napálit. Některé slevy totiž vůbec slevami nejsou! Jak proti tomu bojovat?

Ověřte si původní cenu

Když chcete nějaké zboží nakoupit ve slevě, zjistěte si předem cenu nesleveného zboží.  Můžete použít internetové vyhledaveče slev,napříkla skrz.cz. Slevy totiž mohou být pouhých pár korun a nebo se o slevu nebude jednat vůbec. Před slevovou akcí totiž obchodníci často zboží krátkodobě zdraží, aby pak více vynikla vysokoprocentní sleva.

Prozkoumejte diskuze o zboží na webech

Dejte na zkušenosti vašeho okolí. Mohou vám také pomoci diskuze na webech obchodníků či sociálních sítích. Lidé zde sice většinou píší ve chvíli, kdy jsou s něčím nespokojeni, ale přesto se zde můžete dozvědět spoustu užitečných informací jak o prodejci, tak i o konkrétním produktu.

Průzkum byste měli udělat zejména, když nakupujete zboží, ve kterém se příliš nevyznáte. Nejčastěji se můžete zmýlit při nákupu elektroniky. Nakoupíte ji sice s velkou slevou, ale často může být nekvalitní či nemusí splňovat vaše požadavky.

Ne každá sleva je pro vás výhodná

Nákup se slevou pro vás nemusí být vždy výhodný. Musíte si vždy uvědomit, že každé zboží má nějakou hodnotu. Pokud je tedy cena až příliš nízká, je možné, že se to projeví někde jinde. Jistě byste nechtěli narazit v oblasti zákaznického servisu, když bude výrobek potřeba například reklamovat.

Myslete však také na to, že váhat se vždy nevyplácí. Počet kusů zboží ve výhodné nabídce bývá omezen, takže produkt může být vyprodán během několika hodin. Pokud jste tedy pevně rozhodnuti, určitě neváhejte.

Obchody během Černého pátku lákají na slevy ve výši 70, 80 či dokonce 90 %, ale tak vysoké slevy najdete většinou u drobnějších položek. Nerozhodujte se tedy jen podle výše slevy, ale spíše podle celkové úspory. Nová lednice se slevou 30% je pro vás jistě výhodnější než pár ponožek s 90% slevou.

Obchodní podmínky jsou důležité

Vždy byste si měli pečlivě prostudovat obchodní podmínky dodavatele slevy. Zaměřte se zejména na reklamační podmínky či informace o záruční době nebo kvalitě zboží.

Pečlivost se vyplatí

Rozhodně nezapomeňte potvrdit záruční listy a schovat si všechny účtenky. Buďte pečliví i během vánočního shonu.

 

Fotogalerie
5 fotografií

Další články na Blesk.cz: