Všichni chodili do školy a všichni si s sebou vedle učebnic vzali i zbraň. Neváhali ji tasit a střílet okolo sebe jako zběsilí. Řeč je o dvanácti mladých Američanech, chlapcích, kteří vraždili jako otrlí zabijáci. Některým nebylo ještě 15 let. Všichni byli postaveni před soud a potrestáni. Bez ohledu na nízký věk jim byly vyměřeny vysoké tresty ztráty svobody. Jedním z nich byl i čtrnáctiletý Nathaniel.
Nathaniel Brazill (14) - 28 let
Až opustí vězení, bude mu 42 let. Čtrnáctiletý Afroameričan se ve West Palm Beach zodpovídal spolkovému státu Florida ze zastřelení svého učitele a soud ho minulý týden poslal za mříže na 28 let. Brazill byl potrestán jako dospělý, i když v čas spáchání trestného činu mu bylo teprve 13 let. Jeho případ se stal v červnu roku 2000. Byl poslední školní den před prázdninami. Nathaniel obdržel pokárání, protože ve třídě házel vodní bomby. Celý rozčílený uháněl domů, sebral svém dědečkovi nepozorovaně pistoli a vrátil se do školy. Když jej učitel angličtiny nechtěl vpustit do třídy, jednoduše jej zastřelil. "Učitel mě prostě tak vytočil, že jsem viděl rudě," řekl Nathaniel Brazill při tříhodinovém policejním výslechu. Před soudem demonstroval, jak stiskl spoušť.
Kip Kinkel (18) - 111 let
V čas činu mu bylo 15 let. · Se zbraní odcizenou rodičům, zastřelil 20. května 1998 otce i matku. Nikdo o tom nevěděl. Následující den ve své škole ve státě Oregon okolo sebe začal zběsile pálit. Dva spolužáci zemřeli, 26 bylo zraněno. · Kinkel byl odsouzen ke 111 letům a 8 měsícům vězení. · Ve výkonu trestu smí nosit civilní oděv, den tráví čtením novin a karetními hrami.
Andrew Golden (14) - 10 let
· Při spáchané vraždě mu bylo 11 let. · S komplicem Mitchelem Johnsonem měli vraždu spolužáka přesně naplánovanou. Oba vyhlásili požární poplach. Když se všichni žáci jejich školy v Jonesboro (Arkansas) shromáždili, začali oba střílet. Během čtyř minut leželo na zemi deset zraněných žáků. Čtyři děvčata a jeden učitel zemřeli. · Až do svých 21 let zůstane Golden ve vězení pro mladistvé. · Je stále střežen prostřednictvím videa, okna jeho cely jsou z obavy před pomstou neprůstřelná.
Mitchell Johnson (16) - 8 let
· V době činu mu bylo 13 let. · Způsobil masakr ve škole spolu s přítelem Andrew Goldenem (vlevo). Oba hoši měli při akci u sebe devět zbraní. Ukradli je Goldenovu dědečkovi. · Mitchell Johnson se k činu přiznal a byl odsouzen podle trestního práva pro mladistvé. Až do 21. narozenin zůstane ve věznici pro mládež v Arkansasu. · Dvakrát měsíčně smí telefonovat s rodinou. Matce v jednom rozhovoru řekl, že zapomněl zpívat. Otec s ním veškeré kontakty zrušil.
Luke Woodham (20) - 3x doživotí + 140 let
· V době činu mu bylo 16 let. · Jeho matka ještě ležela v posteli, když Luke Woodham na ni před čtyřmi roky, 1. října ráno, zaútočil nožem a bodal tak dlouho, až byla mrtvá. Pak šel do školy a spustil palbu na spolužáky. Dvě dívky zemřely, sedm žáků bylo zraněno. · Soud mu nadělil třikrát doživotí plus 140 let. · Denně stráví Woodham hodinu v malé vězeňské zahradě. · Televizi má zakázánu. Každý měsíc se stěhuje do jiné cely, aby si nemohl připravit útěk vykopáním tunelu.
Andrew Wurst (17) - 30 až 60 let
· Zločin spáchal jako čtrnáctiletý. · Zabil svého učitele fyziky a zranil dva spolužáky · V Pennsylvánii byl odsouzen na nejméně 30 let Až mu bude 45 let, smí požádat o milost. Jestliže mu nebude udělena, může zůstat do vězení až šedesát let.
Jacob Davis (21) - 52 let
· Vraždil v osmnácti letech. · Ze žárlivosti zastřelil roku 1998 Jacob Davis, student High School v Tennessee, z revolveru Magnum bývalého milence své přítelkyně. · Byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 52 let. O milost smí požádat teprve při svých sedmdesátinách. · "Zbytek života strávím v mém zcela privátním pekle. Je to těžké, když jsou vaše prsty umazané od krve. Nemohu to napravit, nemůžu mu vrátit život, cítím upřímnou lítost nad tím, co jsem způsobil," říká dnes pachatel, kterého také velmi mrzí, že už nikdy nebude moci mít vlastní děti.
Charles Andy Williams (15) - Proces ještě není uzavřen
· V době činu mu bylo patnáct. · Na své škole v Kalifornii vystřílel Williams 9. března letošního roku 30 ran okolo sebe. Tři spolužáci ze třídy zemřeli, třináct bylo zraněno. Po činu pustil revolver ráže 22 na zem a v klidu čekal na policii. · Williams stojí před soudem pro dvojnásobnou vraždu a má být odsouzen podle zákoníku pro dospělé. Jeho právní zástupce proti tomu podal stížnost. · Každý týden dostává Charles Andy Williams do vězení mezi 20 až 40 dopisy od lidí, kteří ho podporují a dodávají mu odvahu.
T. J. Solomon (17) - 40 let
· Při spáchání trestného činu mu bylo 15 let. · Poté, co v květnu 1999 střílel na své spolužáky, si T.J.Solomon vložil sám zbraň do úst. Jeden z učitelů mu však sebevraždu rozmluvil · Solomon byl v Georgii odsouzen ke 40 letům vězení. Nejméně 36 si z toho musí odsedět. · Sedmnáctiletý student trpí chorobnými představami a už několikráte chtěl spáchat sebevraždu. Šest obětí jeho střelby se už z následků vážných zranění uzdravilo.
Victor Cordova (14) - 2 roky
· Při střelbě mu bylo teprve 12 let · Podle údajů jeho otce si Victor Cordoba chtěl vzít sám život, spolužáci však do něj strčili a následný výstřel šel přímo do hlavy třináctileté dívky. · Byl v Novém Mexiku odsouzen podle trestního řádu pro mladistvé ke dvěma rokům vězení. Až do jeho jedenadvacetin může být trest po přezkoušení chování trestance každým rokem ještě o rok prodloužen.
Evan Ramsey (20) - 210 let
· V době trestného činu mu bylo šestnáct. · Rychlopalnou puškou zastřelil před čtyřmi lety ředitele školy a jednoho ze spolužáků na High School v Aljašce. · Byl odsouzen na 210 let. Nejdříve v roce 2066 mu může být zbytek trestu proměněn na podmínečný. · Každý večer před odchodem do cely musí Ramsey vytřít chodby superbezpečnostního vězení, ve kterém si odpykává trest. Za vydělaných 700 korun (v přepočtu), si kupuje mýdlo a šampón, protože takové věci zde nejsou zadarmo. V cele mu svítí celou noc světlo. Strýc jím zavražděného žáka je zavřený v tomtéž vězení.
Michael Carneal (17) - 25 let
· Při spáchané vraždě mu bylo čtrnáct. · Žáci se v prosinci 1997 před začátkem vyučování shromáždili ve školní hale k modlitbě. Do jejího šepotu zazněla zběsilá Michaelova střelba. Pálil od boku, zdánlivě bez cíle. Zabil tři dívky a vážně zranil dalších pět dětí. Jeho třídní učitel později vypověděl, že Michael byl často terčem posměchu spolužáků a zřejmě se chtěl pomstít. · Jeho trest byl stanoven zatím na 25 let, až dosáhne osmnáctin, bude však délka jeho pobytu za mřížemi ještě jednou soudně probírána. Může dostat až doživotí! · Michael Carneal si dělí celu v Kentucky s devíti dalšími vězni. Je velkým počítačovým fanouškem, nesmí však přijímat žádné e-maily.
Nezletilí »střelci« v ČR
U nás naštěstí žáci ve školách své problémy střelbou ještě neřeší, ale i tak se nezletilí vrazi se zbraní v ruce občas vyskytují. V ČR je řešení zločinu a trestu o poznání jiné než v USA. Trestní odpovědnost je stanovena věkem pachatele, který v době činu dovršil 15 let. "Pokud vraždu spáchá osoba mladší 15 let věku, policie se případem vždy zabývá. Po vyšetření činu případ odkládá. Zároveň navrhuje úřadům opatření týkající se nezletilého pachatele," říká Danica Hrabalová z tiskového odboru policejního prezidia. Jedním z takových opatření je takzvaný opatrovnický soud s nezletilým delikventem. Ten může nařídit ochrannou výchovu nezletilce. Vraždy, které mají na svědomí nezletilci, jsou v Česku naštěstí výjimkou. Za posledních deset let se například v Praze policie zabývala dvěma případy. "V roce 1995 zastřelil nezletilý syn svého otce. A jako důvod k vraždě uvedl časté hádky s rodičem," vzpomíná na jeden z případů Pavel Osvald z pražského úřadu vyšetřování. Na začátku devadesátých let zastřelil svého otce další mladík. Protože mu ale bylo v době činu 15 let a nějaký ten den navíc, byl odsouzen. Hrůzný je motiv, který mladý vrah uvedl do policejního protokolu. "Mladík řekl, že chtěl vidět doopravdy umírat člověka. Prý to viděl zatím jen v televizi," dodal Osvald.