1. hřích: Neplánujete rodinné příjmy a výdaje

Plánování příjmů i výdajů je základ zdravého domácího rozpočtu. Sepište si všechny plánované náklady a očekávané příjmy za celý rok. Nezapomínejte na nutné jednorázové výdaje, jako je pojištění bytu, povinné ručení, dálniční známka. Při plánování příjmů nebuďte přehnaně optimističtí. Pak zjistíte, kolik můžete každý měsíc ještě utratit.

2. hřích: Nemyslíte na rezervu

Počítejte s nenadálými výdaji. Rozbitá pračka nebo lednička by vám rozhodně neměla »rozbít« i domácí rozpočet. „Pokud chcete mít finanční rezervu stále na dosah, a navíc chcete, aby se tyto peníze zhodnocovaly, ideální volbou je spořicí účet,“ říká Roman Knaus, finanční expert Sberbank. Vyplatí se ale pečlivě vybírat. Některé banky nabízejí sazbu 0,2 % a některé až 1,63 %. A rozdíl v sazbách není zanedbatelný. Například u uložených 300 000 Kč je to ročně několik tisíc korun.

3. hřích: Nehledáte úspory

Minimálně jednou ročně se přesvědčte, že vaše stálé platby nemůžou být u konkurence levnější. Jedná se nejen o platby telekomunikačním operátorům a platby za energie, ale také za pojištění a povinné ručení na auto. Pro rychlou orientaci stačí nahlédnout do webových srovnávačů. Pokud platíte hypotéku, přemýšlejte, zda se nevyplatí přejít k jiné bance za výhodnějšími podmínkami.

4. hřích: Nešetříte za světlo a teplo

Úsporné žárovky si již získaly širokou oblibu. Účty za elektřinu jsou totiž pak výrazně nižší a ušetříte až 80 % nákladů na světlo v bytě. Podobně lze ušetřit také za teplo, když budete více přemýšlet, kde a kolik je opravdu třeba topit. Pokud navíc budete investovat do nových oken nebo zateplení, v nižších ročních nákladech na teplo se vám to za pár let vrátí.

5. hřích: Nesrovnáváte ceny při nakupování v e-shopech

Máte rádi nakupování přes internet? Tak používejte internetové srovnávače. Získáte přehled, za kolik a za jakých podmínek jaký e-shop danou věc prodává. Ale pozor! Úplně nejlevnější nabídka nemusí být i nejvýhodnější. Nakupujte u prověřených a certifikovaných obchodů, jinak by se vám mohlo stát, že naletíte podvodníkům a zboží nikdy neuvidíte.

6. hřích: Vaříte z drahých polotovarů

Zapomeňte na drahé polotovary a vařte ze surovin. Nejen že vaření ze surovin je levnější, ale je navíc také zdravější a chutnější. Jen musíte počítat, že u vaření strávíte o něco více času.

7. hřích: Nakupujete s prázdným žaludkem

Chystáte se vyrazit do supermarketu? Tak se najezte! Je totiž prověřenou zkušeností, že když se vydáte nakupovat hladoví, přinesete si domů spoustu drahých pochoutek, jejichž svodům se s prázdným žaludkem neubráníte.