Čeští důchodci tak pomaličku začínají rezignovat na služby pošty. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti STEM/MARK, na poštu si dnes pro starobní důchod chodí už jen 23 % lidí. Dalších 18 % si nechává peníze nosit domů poštovním doručovatelem. Vůbec nejvíce seniorů, celých 59 %, si ale nechává důchod zasílat elektronicky na účet v bance.

Důchodce lákají nízké poplatky

Seniory do bank táhnou klesající bankovní poplatky i stále jednodušší bankovnictví. „Velkou výhodou posílání důchodu na účet v bance je, že si klient nemusí vyzvedávat všechny peníze najednou a pak je nosit v hotovosti domů. Své peníze má přitom díky platební kartě nebo hotovostním výběrům kdykoliv k dispozici,“ vysvětluje Zdeněk Románek, ředitel retailového bankovnictví Air Bank.

Na poštu chodí lidé často ze zvyku

Podle průzkumu má ale účet u banky i každý čtvrtý důchodce, který k vyzvedávání důchodu raději využívá služeb pošty. Nejčastějším důvodem, proč raději volí poštu, je potřeba hotovosti. Za ní následují zvyk a pohodlnost něco měnit a nedůvěra k bankám. A samozřejmě se najdou ti, kdo bankovní účet nemají vůbec. Důvodem je to, že ho k ničemu nepotřebují (35 %) nebo nechtějí platit poplatky spojené s vedením účtu a s výběry hotovosti (31 %).

Jak vyměnit poštu za banku

Chtěli byste si penzi nechat posílat na bankovní účet, ale zatím jste neměli čas nebo odvahu na změnu? Zas tak složité to není.

1*Zajdete na pobočku banky, kterou jste si vybrali, a vyplníte žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí

2*Do žádosti doplňte číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud účet ještě nemáte, můžete si ho přímo na místě během chvíle založit).

3*Poslední krok závisí na tom, jestli si o důchod teprve žádáte, nebo už ho pobíráte…

…když si o důchod žádáte, ale zatím ho neberete, tak podepsanou žádost musíte odnést na příslušný úřad, který žádost vyřídí. Peníze z důchodu začnou na účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.

…když si důchod vyzvedáváte na poště nebo si ho necháváte donášet, tak podepsanou žádost zpracuje sama banka a odešle ji k vyřízení na příslušný úřad. Peníze z důchodu začnou na nový účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.