„Zaměstnanec se musí hlavně bránit tomu, aby se do takové situace dostal,“ radí pražský advokát Roman Moussawi. Šéf totiž musí platit podřízenému to, co je ve smlouvě.

„Každý zaměstnanec by si tak měl už při vzniku pracovního poměru rozmyslet, zda práci, kdy mu na pohovoru řekli 18 000 korun měsíčně, bude dělat i když ve smlouvě bude mít jen třeba 10 000 korun,“ vysvětluje advokát. S tím souhlasí i Lucie Zálohová ze Státního úřadu inspekce práce.

Je vždy na vůli zaměstnance, zda takovouto »nabídku« přijme či nikoliv. Stejně jako v jiných případech porušování práva, nelze očekávat, že když občan »nezákonnou nabídku« přijme, že za něj následné komplikace někdo vyřeší,“ vysvětluje. „Chápu, že se zaměstnanci bojí ztráty zaměstnání a při kontrolách se s tím setkáváme, ale nejspíše to bude vždy tak, že se bude muset zaměstnanec rozhodnout, zda je ochoten podvolit se vůli zaměstnavatele (a pak se všemi důsledky) nebo takovouto práci odmítne,“ dodává Zálohová.

Podřízení jak rukojmí

A důsledků hrozí opravdu hodně. Kromě toho, že zaměstnance připraví »černé« peníze o řadu dávek, je tu i další riziko. Zaměstnanec má nárok jen na to, co je ve smlouvě. Zbytek částky záleží pouze na (z)vůli zaměstnavatele.

A aby toho nebylo málo, tak podle advokáta Moussawiho je příjem peněz bokem protiprávní a může vést v rozsáhlejších případech dokonce ke vzniku trestní odpovědnosti. „Faktem je, že pokud souhlasíte s tím, že budete brát peníze bokem, souhlasíte s krácením daní, protože z takových peněz nebudou státu zaplaceny povinné odvody, čímž bude stát ochuzen,“ upozorňuje.

Tohle můžete udělat:

Trvejte na řádné smlouvě

Nenechte si při vstupním pohovoru nakukat nic o výhodách peněz na ruku. Jediné, co vás ochrání před problémy je řádná pracovní smlouva. Od té se totiž bude odvíjet váš budoucí život.

Snažte se dohodnout

Už peníze na černo berete? Zkuste se s šéfem domluvit, ať vám zvýší »oficiální« peníze. Počítejte ale s tím, že můžete mít méně než dosud. Šéf vám totiž určitě nepřiklepne celou částku, kterou vám teď platí bokem. Počítejte tak zhruba s půlkou, která se vám ještě navíc sníží o povinné odvody. Na druhou stranu vám ale bude muset šéf platit i práci přesčas podle částky uvedené ve smlouvě.

Dejte výpověď, ale po zralé úvaze

Pokud už jste z šéfových praktik tak otrávení, že chcete odejít, začněte si potichu hledat nové místo. Rozhodně neodcházejte v afektu, aniž byste měli novou práci. V případě, že totiž odejdete tzv. dohodou, nemáte nárok na odstupné.

Stěžujte si úřadům

Můžete se také obrátit na inspektorát práce a stěžovat si, že vás zaměstnavatel nutí brát peníze na černo. Inspektorát práce může provést kontrolu a o svých zjištěních pak informovat finanční úřad. Problém je ale v tom, že se tyhle šéfovské praktiky jen velmi obtížně prokazují a často to skončí tak, že se daná věc neprokáže. Určitou možností podle odborníků je, že se domluví více »postižených« zaměstnanců, kteří jsou ochotní spolupracovat s inspekcí na odhalení zaměstnavatele.

Advokát: „Načerno se velké peníze vydělat nedají!“

Víc peněz. To je důvod, proč zaměstnanci šéfovi kývnou na peníze bokem. Jenže pravda je často jinde. „V drtivé většině případů si zaměstnanci i s penězmi na černo, nepřijdou na vyšší mzdu než by získali, kdyby stejnou práci (za průměrnou mzdu za bokem odvedenou práci) vykonávali legálně,“ říká advokát Moussawi.

Podle něj totiž často k penězům bokem přišli až poté, kdy pracovali přesčas. A pokud by takhle dřeli v legálním pracovním poměru, tak by s přesčasem často dosáhli vyšších čistých vydělků, než kolik za práci obdrželi v černých penězích. „Aby si někdo s černými výdělky přišel na nějaké závratné peníze, to se prostě stává opravdu jen ojediněle,“ doplňuje advokát.