RATAJE
Stálou zákaznicí obchůdku v Ratajích na Olomoucku je i Veronika Miháleková (34), která je na mateřské dovolené. Podle ní jsou vyšší ceny ve vesnických prodejnách problémem pro starší občany.
„Ti ani nemají možnost jezdit na nákup někam, kde je levněji, a navíc musejí vyjít s poměrně malým množstvím peněz. Pro ně ta situace může být život ohrožující,“ řekla Blesku maminka.
„Za ceny, za jaké supermarkety zboží prodávají, já ho většinou ani nepořídím. Platí to hlavně u pečiva a u potravin, které lidé potřebují nejvíce,“ řekla Blesku vedoucí krámku v Ratajích Drahoslava Vehovská (55). „Snažíme se přežít, ale znamená to, že máme otevřeno prakticky pořád, soboty, neděle, svátky. Nad vodou nás drží stálí zákazníci, pravda, jsou to důchodci, kteří nemají možnost zajet si do města,“ konstatovala vedoucí krámku.
Srovnání cen: ZDE
DOBEV
Koloniál v Dobevi na Písecku byl otevřen před 22 lety. Jeho majitelka a vedoucí Hana Procházková (45) si je dobře vědoma toho, že některé zboží je u ní dražší než v supermarketech v nedalekém Písku a Strakonicích. Vysvětluje to nákupními cenami, které mají drobní odběratelé vyšší než řetězce. Druhým důvodem je to, že nabízí především osvědčené české zboží.
„Nebudu prodávat laciný sýr na smažení, který vyteče. Nabízím kvalitní cihlu z Madety, která je mnohem lepší, ale zároveň i dražší. Velké rozdíly jsou například v mléce nebo v zelenině. Řada lidí už dokáže ocenit kvalitu, ta doba přichází,“ řekla Procházková.
Důchodce Stanislav Diviš (79) nakupuje v místním Koloniále dvakrát do týdne. „Žiju už dlouhá léta úplně sám a moc toho nepotřebuji. Takže mi velké nákupy ve městě nechybí. Snažím se šetřit tím, že nakupuji to nejnutnější. Je tu dráž, ale nevím, co bych dělal, kdyby ten obchod tady nebyl,“ poznamenal Stanislav Diviš.
Srovnání cen: ZDE
VEVERSKÁ BÍTÝŠKA
Petr a Monika bydlí ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Monika je na mateřské, Petr pracuje v Brně. Do nejbližšího Penny Marketu v Brně-Bystrci to mají autem 10 kilometrů. V místním nákupním centru Enapo na náměstí ve Veverské Bítýšce je podle mladých rodičů dost draho.
„Před Vánoci jsme tady udělali větší nákup. Za 1400 korun jsme prakticky neměli nic v košíku. Za máslo chtěli dokonce přes 40 korun. Odhaduji, že za běžný nákup tu dáme i o 200 korun víc než v Brně,“ zlobí se Petr. Podle Moniky i ve Veverské Bítýšce má místní prodejce akce na různé zboží, nejsou ale příliš výhodné. „Nejvíc lituji důchodce a nás mladé. S dětmi a kočárkem se bez auta tak často nedostanu na nákup do Brna a pak nemáme jinou možnost než kupovat za draho,“ dodává Monika.
Prodavačky místního obchodu si nemyslí, že mají zboží příliš drahé. „Ceny máme stejné jako další malé potraviny v obci. Je přece jasné, že akcím ve velkých řetězcích konkurovat nemůžeme,“ obhajovala ceny jedna z prodavaček.
Srovnání cen: ZDE
KŘEČKOV
Senioři na vesnicích moc dobře vědí, že nakupují draze. Mluvit o tom ale moc nechtějí. Mnozí se dokonce bojí, že je druhý den v místním krámku nikdo neobslouží. Obávají se ale zbytečně.
"Do místního obchodu chodím asi tak obden. Nakoupím většinou rohlíky, chleba a nějaký salám. Jsme s manželem sami dva, tak už toho moc nepotřebujeme,“ řekla Blesku Dana Mazačová (69).
Ona i další obyvatelé Křečkova na Nymbursku v důchodovém věku přitom dobře vědí, že například v nedalekém poděbradském Tescu za běžný nákup ušetřila až 50 korun. Nikdo z důchodců na plnou pusu ale neřekne, že místní prodejna potravin je dražší než ve městě. Lidé se bojí, že když přijdou druhý den nakoupit rohlíky, chleba nebo mléko, nikdo jim už nic neprodá.
Srovnání cen: ZDE
DOLNÍ NIVY
Dražší potraviny jsou i v prodejně smíšeného zboží v Dolních Nivách na Sokolovsku. „Je zcela logické, že nemůžeme prodávat potraviny za úplně stejnou cenu, za kterou je nakoupíme. A tak vyšší cena je naše marže. Není podle mne velká, i tak se držím jen tak tak nad vodou, mám se co ohánět, abychom tu prodej zachovali. Musím platit nájem a z něčeho také žít,“ brání vyšší ceny ve svém malém obchůdku Jaroslava Brejšová.
Podle jejích slov místní lidé jezdí na větší nákupy do supermarketů ve větších městech.
„Sem zajdou lidé, jen když něco zapomenou, nebo dělníci na pivo,“ říká ze své zkušenosti podnikatelka. Její slova plně potvrzuje i maminka na mateřské dovolené Iveta Koňariková (38).
„V místním obchodě kupujeme hlavně pečivo a pak některé základní potraviny. Ceny jsou tu opravdu vyšší než v supermarketech, ale není to zase úplně přemrštěné,“ dodává maminka.
Srovnání cen: ZDE