A nyní už situace postoupila do té míry, že na pomoc Maďarsku rychle přispěchal už i Mezinárodní měnový fond (MMF), který funguje u ohrožených státních ekonomik jako jakýsi "konkurzní správce".
Zmíněné závěry vyplývají ze společného prohlášení Evropské komise ve s Francií, která je předsednickou zemí Evropské unie. Maďarsko finanční krize postihla ze všech středoevropských zemí nejvíc.
Kurz maďarského forintu klesl v pátek na dvouleté minimum a vláda s centrální bankou oznámily některá opatření na podporu finančních trhů a bankovního systému, např. největší maďarská banka OTP dostala nabídku vládní záruky za všechny její mezibankovní půjčky.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány dnes uvedl, že vláda využije nabídky Mezinárodního měnového fondu (MMF) jen ve skutečně krajní situaci. Sama tato nabídka však podle něj může výrazně posílit důvěru v domácí ekonomiku.
"Potřebovali jsme tuto nabídku proto, aby ti, kdo na nás útočí, viděli, že máme silné spojence a že nejsme sami," řekl Gyurcsány. "Potřebovali jsme ji, abychom se nikdy nemuseli uchýlit k jejímu využití," dodal.
"Jsme odhodláni využít všech dostupných nástrojů tak, abychom podpořili snahu Maďarska dostat se z tohoto obtížného období," uvádí se v prohlášení komise a předsednictví EU. Orgány EU přitom chtějí dohlédnout na to, aby podmínky spojené s možnou pomocí MMF byly v souladu s ekonomickými cíli dohodnutými v rámci EU.