Švédská akademie věd ocenila zejména jeho teorii příčin celosvětové urbanizace. Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

"Integroval dosud oddělené výzkumné obory mezinárodního obchodu a hospodářské geografie," uvedl o něm výbor. Krugman je profesorem ekonomie na Princetonské univerzitě. V akademickém světě je nejvíce znám svou "novou teorií obchodu" a vysvětlením měnových krizí.

Krugman se v posledních letech věnuje hlavně publicistické činnosti a je znám svými sloupky v listu New York Times. Všeobecně je považován za levicového kritika prezidenta George Bushe a různými průzkumy bývá vyhodnocován jako jeden z "nejliberálnějších", čili nejlevicovějších komentátorů v americkém tisku. Napsal také řadu učebnic a populárněvědeckých knížek.

Nobelova cena za ekonomii byla ustavena v roce 1968 švédskou centrální bankou a nepatří mezi pět původních cen určených poslední vůlí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.


Národohospodář Krugman (55) působí jako pedagog a sloupkař

Paul Robin Krugman se narodil 28. února 1953 v židovské rodině, vyrostl na newyorském Long Islandu. Je absolventem Massachusettského technického institutu. Je ženatý.

Paul Krugman získal Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2008
Autor: ČTK

Dlouholetý "čekatel" na Nobelovu cenu je profesorem ekonomie a mezinárodních vztahů na Princetonské univerzitě v New Jersey (od roku 2000). Vyučoval také na Yaleově a Stanfordově univerzitě. Pravidelně publikuje sloupky či fejetony například v listu The New York Times.

  • V akademickém světě je dobře znám svými pracemi z oblasti obchodních teorií a analýzami měnových krizí. Formuloval "novou teorii", která odpovídá na otázky volného obchodu.
  • Nobelovou cenou byl oceněn zejména za teorii příčin celosvětové urbanizace.
  • Kritizoval například pevné devizové kurzy ve východní a jihovýchodní Asii a thajskou ekonomickou politiku před finanční krizí v tomto regionu v roce 1997.
  • Obecně je považován za neokeynesiánce, tedy mimo jiné propagátora intervence státu do ekonomiky podporou investic.
  • Je politickým liberálem, stoupencem demokratů, a kritikem amerického prezidenta George Bushe a jeho domácí i zahraniční politiky.
  • V roce 1991 udělila Americká ekonomická asociace Krugmanovi Medaili Johna Batese Clarka (uděluje se ekonomům mladším 40 let). Je řazen mezi 50 nejvlivnějších ekonomů dneška.
  • Je autorem řady vědeckých prací a publikací (20), například Peddling Prosperity, International Economics: Theory and Policy.