Jak totiž udává zákon, bez sjednaného povinného ručení nemůžete ani odjet z autobazaru, natož pak dennodenně provozovat vozidlo na pozemních komunikacích. Slouží především k ochraně ostatních řidičů, jelikož jim zaplatí škody, které byste jim během jízdy mohli způsobit. Tím ale zároveň chrání i vás, jelikož případné výlohy nebudete muset hradit z vlastní kapsy, nebo alespoň ne v plné výši.

Vlivem zdražování náhradních dílů, práce i léčebných výloh však dochází k tomu, že pojišťovny na úhradě škod v rámci povinného ručení dost prodělávají. Proto se rok co rok setkáváme s tím, že jeho cena pomalu, ale jistě stoupá. Neznamená to však, že musíte platit nějaké astronomické částky. Stále totiž můžete na povinném ručení ušetřit, a to hned několika způsoby.

Zkuste štěstí u více poskytovatelů

Oznámila vám pojišťovna, že letos budete mít pojištění dražší než loni? Nebo vám v autobazaru řekli částku, která vám vyrazila dech? S takovými nabídkami se spokojit nemusíte! Stačí prozkoumat nabídky jiných poskytovatelů na našem trhu, mezi kterými stoprocentně najdete to nejlevnější povinné ručení

Neděste se, nemusíte všechny pojišťovny obvolávat a už vůbec ne pokaždé zadávat parametry do kalkulačky na jejich webových stránkách. Díky portálu Povinneruceni.biz stačí všechny informace vyplnit pouze jednou a poté už před sebou budete mít kompletní seznam dostupných nabídek, včetně jejich ceny a všech podmínek. Ty by měly být také důležitým parametrem při rozhodování, ne jen samotná cenová nabídka.

Vyhýbejte se přestupkům a nehodám

Obecně platí, že starší řidiči platí menší povinné ručení, jelikož už mají za volantem bohatší zkušenosti. Se svým věkem sice nic nenaděláte, co ale můžete ovlivnit, je to, jak se na silnicích budete chovat. Za každý rok, který zvládnete překonat bez pojistných událostí a tím pádem i bez nehod, se vám na konto přičtou bonusové body, a ty se pak promění ve slevu na povinném ručení.

Bonusy s vámi cestují i mezi pojišťovnami, takže se nemusíte obávat, že byste o ně při přechodu k jinému poskytovateli přišli. Myslete však na to, že tento systém funguje i naopak. Jestliže nebudete jezdit ohleduplně a pojistných událostí se vám nakupí víc, dostanete takzvané malusy, které cenu vašeho pojištění zvednou.

Plaťte jednorázově na celý rok

Když si sjednáváte povinné ručení, obvykle máte na výběr, jestli zaplatíte celou částku najednou nebo ji rozdělíte na půlroční nebo čtvrtletní platby. I když platba na několikrát v danou chvíli představuje menší zátěž pro rodinný rozpočet, ve finále může vyjít dráž. Některé pojišťovny navíc při jednorázové platbě nabízejí slevu, proto určitě stojí za to o této variantě uvažovat.