Pro statisíce Čechů letní dovolená = cesta autem na pláže do Chorvatska. Letos je cesta o něco dražší a komplikovanější. Vyzkoušeli jsme ji. Na co všechno jsme přišli?

Zdražíme…

Změnou, o níž se nejvíc mluví, je zdražení. Lidé, kteří letos plánují dovolenou na chorvatských plážích, opravdu budou muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Od března se za dálnice v Chorvatsku platí víc, jak rozebíráme hned na vedlejší straně. Zároveň o necelé procento stoupla cena rakouských dálničních známek.

… pozavíráme

Další potíží jsou dálniční stavby. Začíná to už v Česku: problematickými úseky pro cesty na jih je vlastně celá dálnice D1 z Prahy do Brna, ale i rozestavěná rakouská dálnice A5 na Mikulov, dálniční průtah Vídní a jeho jižní část A23.

To byl podnět, abychom letos důkladně prozkoumali „čistou“ jižní trasu přes České Budějovice. Náš verdikt se dočtete na stranách 12.–13.

Komplikovaná bude také část trasy na slovinské dálnici A4 Ptuj–Macelj, která je ve výstavbě, a tradičně bývají zácpy okolo hlavního města Záhřebu. Tam ale nemusíte vůbec jet: tip na zajímavou trasu mimo hlavní proud přinášíme na straně 14.

Rizikové dny

Červen:     pátek 30. června

 

Červenec: soboty 1., 8., 15., 22.
a víkend 28.-30. července

Srpen:       všechny čtyři víkendy

Září:        víkend 2.–3. září na návrat, škola začíná až 4. září