Horko Česko navíc jen tak neopustí. Podle předpovědi meteorologů má slunce pořádně pálit až do čtvrtka s tím, že nejteplejší den má být ve středu, kdy se dočkáme až 34 °C. Na víkend se má ochladit na 25 stupňů.

Auto se rozpálí za pár minut!

Nechat dítě v autě zaparkovaném před obchodem jen pár minut? Hrozí mu smrt! Blesk vyzkoušel, jak rychle se interiér vozu rozpálí do nesnesitelných teplot.

S měřením začínáme ve tři hodiny odpoledne. Auto stojící na parkovišti před nákupním centrem uvnitř vychladíme na příjemných 25 stupňů. Co se stane po prvních deseti minutách? Teplota doslova vyletí na 38,2 stupně Celsia, tedy o 13,2 více! Po půl hodině už teploměr uvnitř auta ukazuje 44,4 stupně.

„Kojenec by za takový čas při dané teplotě mohl i umřít. Starší člověk by zkolaboval,“ vysvětlil Blesku Ondřej Kubínek, lékař ze záchranné služby. Půl hodina v autě bez tekutin je podle odborníků zcela dostačující k vážným zdravotním problémům i pro jinak zdravého člověka.

Dehydratace: Hrozba i pro řidiče

S rostoucími teplotami více pijte, to platí i pro řidiče. Samozřejmě s ohledem na to, že alkohol za volant nepatří. A v tomto případě nejsou dobré ani nápoje obsahující kofein. Dehydratují, což je jedno z dalších nebezpečí pro řidiče v posledních dnech. Jako by na českých silnicích nečekalo už takhle dost nástrah.

Interiér vozidel se však během veder pořádně rozpaluje a spásným řešením není ani auto klimatizace. Řidičům vedle dehydratace hrozí i úpal. nedostatek tekutin také vede k poruchám pozornosti.

Základní tekutinou by měla být i pro řidiče především voda. Se zapnutou klimatizací je třeba vypít ještě o nějakou tu skleničku více! Klimatizace totiž vysušuje vzduch a snižuje tak pocit, že se člověk potí. A i za tímhle rohem číhá právě ona hrozba dehydratace.

Co se děje s naším organismem ve vedru?

✹ První minuty… Tělo se snaží vykompenzovat teplo tím, že se začne potit nebo prokrvovat.

✹ Po čtvrt hodině… Selhává regulační systém. Teplota těla se zvyšuje až k 40 stupňům, může dojít ke kolapsu.

✹ Po půl hodině… Teplota těla se zvyšuje až na 42 stupňů, což už je smrtelná hranice. Organismus se přehřeje.

Fotogalerie
3 fotografie