Do ciziny v sobotu na dovolenou vyrazí přes 500 tisíc Čechů, dalších 650 tisíc ji stráví v tuzemsku. Tahle obří čísla potvrdila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Celých 65 procent lidí se na prázdniny vypraví autem, letadlo upřednostňuje 15 procent Čechů a cestu autobusem využije jen 13 procent dovolenkářů,“ říká mluvčí asociace Tomio Okamura.

Drtivá většina našinců si pro místo letních radovánek vybírá už tradičně oblíbené Chorvatsko, druhé v pořadí je sousední Slovensko, následuje Itálie, Řecko a Egypt.

Přehuštěný provoz se dá čekat během celého víkendu až do pozdních večerních hodin všude cestou směrem na jih přes Rakousko do Chorvatska a Itálie. Proto je třeba se na cestu připravit.

Jak přežít dlouhou cestu autem

Horko, raubíři na zadních sedadlech, kteří si co chvíli stěžují na nevolnost. I tak někdy začíná vysněná dovolená. Blesk vám přináší rady, jak se tomu vyhnout.

Horko

Horko je zabiják cestovní pohody. Když je v autě 22 až 37 stupňů, není to jen nepříjemné, ale i nebezpečné. Riziko nehody se zvyšuje až o 30 %. Na druhou stranu, když si klimatizací příliš vychladíte auto, může vás šok při vystoupení do středomořského vedra i zabít. Podle lékařských doporučení byste na klimatizaci měli nastavit o 5 stupňů méně, než kolik je venku.

3 rady proti horku

■ Pokud můžete, parkujte pod stromy. Může tam být až o 15 stupňů chladněji. Když stín nenajdete, natočte auto zádí ke slunci. Jsou tam menší okna a pár stupňů tím ušetříte.

■ Když v autě nemáte klimatizaci, otevřete i zadní okna. Vítr při jízdě vysaje teplo mnohem rychleji. Hodí se i sluneční clony, které teplotu uvnitř sníží o pár stupňů.

■ Pokud nemáte v autě chlazenou přihrádku, pořiďte si ledničku do auta. Takovou, která vychladí dvě litrové lahve, toasty a ovoce, seženete od 900 Kč.

Nuda

„Kdy už tam budeme?“, „Mám hlad!“, „Tatíí! Ona už zase sedí na mojí půlce sedadla!“ A stále dokola. Děti v autě podle odborníků zvyšují stres řidiče a ten »díky« nim může reagovat podobně, jako by byl pod vlivem alkoholu. Abyste dlouhou cestu s dětmi zvládli co nejlépe, dělejte často přestávky, hrajte s dětmi hry, zkrátka je zabavte. Výborné je děti před jízdou pořádně unavit nebo vyrazit v noci. 3 rady proti nudě

■ Když mají děti plnou pusu, jsou hodné. Ideálně jim naservírujte ovoce a zeleninu v takové podobě, abyste nemuseli pracně čistit interiér. Dobré jsou i bonbony, které můžete dávat jako odměnu při různých hrách.

■ Použijte elektroniku. Stáhněte dětem na cestu do chytrého telefonu nějakou novou hru. Přibalte přenosný DVD přehrávač s pohádkami nebo alespoň audioknihy na mp3 přehrávači.

■ Hrajte hry. Slovní fotbal děti baví a řidiče udrží v bdělosti. Dobré jsou i různé hádanky a tipovačky.

Nevolnost

Jako dítě to zažil téměř každý. Žaludek jako na vodě, studený pot, točící se hlava a blinkací pytlík v ruce. A před vámi ještě stovky kilometrů s řadou zákeřných serpentin. Kinetózu (cestovní nevolnost) způsobuje to, že náš vnitřní rovnovážný systém dává mozku jiné údaje než oči. Projevuje se bolestí hlavy, zíváním, závratí a nevolností. V těžších případech přichází studený pot a zvracení.

3 rady proti nevolnosti

■ děti by neměly jet nalačno

■ pozor na přejídání a tučná, těžko stravitelná jídla

■ půl hodiny před cestou dejte dítěti kinedryl, nokinal nebo žvýkačku Travel Gum

Dělejte přestávky

Přestože se doporučuje dělat přestávky každou třetí hodinu, ne všichni to dodržují. V průzkumu společnosti Dunlop uvedl každý třetí řidič, že při cestě na dovolenou řídí bez přestávky více než pět hodin. Jeden ze tří motoristů si před dlouhou cestou ani nezkontroluje hloubku vzorku, správný tlak v pneumatice, stav oleje a provozních kapalin.