Janeček si vybral zřejmě silnější a dražší dieselovou verzi BMW X6 40d s dvakrát přeplňovaným třílitrem o výkonu 306 koní. K základní ceně 1 700 000 Kč ale připlatil ještě 800 000.

Pravda, BMW své zákazníky příplatkovou výbavou nijak nešetří – jen za větší kola si dovozce účtuje 60 000 Kč, adaptivní podvozek je za 90 000 Kč, navigační systém za 65 000 Kč, radarový tempomat za 40 000 Kč. Specialitou BMW je head-up displej inspirovaný stíhačkami, který šoférovi promítá informace z palubní desky do úrovně kapoty. Tahle legrace vyjde na 40 000 Kč.

Jako šéf televize si Janeček nemohl nedopřát TV a DVD modul – za 90 000 Kč. Zatím jsme však za nadstandard »utratili« jen 385 000 Kč, dalších 425 000 Kč nám ještě zůstává. Janeček tedy nejspíš v katalogu příplatkové výbavy zaškrtnul naprosto vše a do ceny vozu započítal i náklady na zabezpečovací systém. Nebo se zmýlil v odhadu pro policejní protokol...

Fotografie za 100 tisíc

Že šéf veřejnoprávní televize neví, co s penězi od diváků, ukázal už několikrát. Na začátku roku vystřídal v ateliéru fotografa Jakuba Ludvíka nahé krásky a nechal se spolu dalšími devíti členy vedení televize nafotit za 100 tisíc. Šlo o snímky pro oficiální potřeby ČT, financované z koncesionářských poplatků občanů.

Podle vyjádření televize zakázku Ludvík dostal na základě předchozí úspěšné spolupráce. Už před pěti lety fotograf celebrit vedení veřejnoprávní televize fotil. Proč tedy bylo potřeba zhotovit fotografie nové? "Fotky budou používány zejména pro vás, novináře. Dosavadní snímky se médiím nelíbily," řekl Blesku mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Luxusní kancelář za miliony

Loni, v době vrcholící finanční krize, si Janeček nechal udělat novou pracovnu. V krušný chvílích, kdy televize Nova šetřila, kde mohla, si šéf České televize nechal udělat novou kancelář s výhledem na Prahu na Kavčích horách za miliony! Z peněz koncesionářů, kteří se měsíc co měsíc povinně skládají 135 korunami na fungování televizního gigantu.

Blesk tenkrát získal informaci, že kancelář přišla na pět milionů. To ale Janeček popřel. "Netuším, kolik to stálo přesně. Asi dva miliony," odhadl do telefonu náklady na svoji kancelář Janeček. A potřeboval vůbec novou pracovnu? "Jasně, že ano. Ta původní byla už dvacet let stará," odpověděl Blesku Janeček.

Kde vzal Janeček na svůj luxusní vůz?

Janeček bere víc než prezident. Pobírá pevnou část 165.000 korun měsíčně a 72.000 Kč pohyblivou složku. Výplata pohyblivé složky bude záviset na udržení vyrovnaného hospodaření, dosažené výši cash flow, spokojenosti diváků, sledovanosti a plnění zákonných povinností a usnesení rady. Za minulý rok navíc dostal 704 780 Kč na odměnách. A to i přesto, že Rada ČT zvažovala, že žádné odměny kvůli stotisícový fotografiím nedostane!

Zaslouží si ředitel veřejnoprávní televize brát vyšší plat než prezident? Navíc z peněz diváků, kteří se povinně skládají každý měsíc 135 korunami? Řekněte nám to v diskuzi pod článkem!

Fotogalerie
7 fotografií