Podle Sedláčkové ústavní soudci dneškem nepředjímají to, jak nakonec o stížnostech rozhodnou. Jejich projednávání spojili do jednoho řízení, zpravodajem je soudce Jan Musil. Na radnici se kvůli dnešnímu rozhodnutí nejspíš prodlouží období nejistoty. Má rozpočtové provizorium, hrozí zdržení některých investic či výběrových řízení, protože o nich nemůže rozhodovat zastupitelstvo.

Podle advokáta Zdeňka Koudelky, který zastupuje Hakla i městskou část, se volby každopádně až do rozhodnutí ÚS o stížnostech konat nebudou. I kdyby verdikt ÚS padl třeba za měsíc, což je podle mluvčí reálné, březnový termín opakovaných voleb by se kvůli souvisejícím přípravným lhůtám nejspíš nestihl. Březen pokládá za prakticky vyloučený také starosta Hakl.

"Celkově je to nyní v takovém vzduchoprázdnu, nemůže být řečeno ani že volby jsou platné, ani že jsou neplatné," uvedl Hakl. Pokud by ÚS stížnostem vyhověl, znamenalo by to brzké svolání zastupitelstva ve složení, které určily loňské podzimní volby. Pokud by stížnosti zamítl, musel by ministr podle Hakla vypsat nové volby.

Obě podané stížnosti se týkaly téhož, tedy zrušených voleb, každá však argumentuje porušením jiných práv. Hakl stížnost podal jako zvolený zastupitel, který rozhodnutím krajského soudu přišel o možnost vykonávat svůj mandát. V případě městské části jde o porušení práva na samosprávu, řekl ČTK již dříve Koudelka.

Krajský soud v Brně volby zrušil kvůli kupčení s hlasy Romů, kteří měli volit starostu Hakla za bezplatný vstup na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Ústavní stížnost jednomyslně schválili radní městské části, kterou dosud řídila koalice ČSSD a ODS. S verdiktem krajského soudu nesouhlasí.

Návrh na neplatnost voleb v Brně-severu podal ke krajskému soudu lidovecký zastupitel Petr Hladík. Poukazoval na to, že Romové volili za peníze nebo vstup na zábavu. Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, jenž to vysvětlil tím, že chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. Podle soudu Romové nešli k volbám svobodně. Hakl od počátku odmítá, že by se na akci nějak podílel a někomu za hlas něco dával.

Ve volbách v části Brno-sever zvítězilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest, stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.