MAAE má své inspektory v Íránu každý den, kontrolují provoz zejména v továrnách v Natanzu a Fordo, kde Írán obohacuje uran. Agentura pořádá příští týden mimořádnou schůzi a členské země dostaly podle Reuters už nyní důvěrnou zprávu o finanční situaci.
Odhaduje se v ní, že na další práci v Íránu MAAE bude potřebovat 5,5 milionu eur. Jen část z nich je schopná uhradit z interních a nevyčerpaných zdrojů, chybět jí ale bude 4,6 milionu eur. Šéf agentury Jukija Amano proto vyzval členské státy, jež si to mohou dovolit, aby rozpočet navýšily dobrovolnými příspěvky. Sdělil také, že od listopadu MAAE své inspekce v Íránu zdvojnásobila.
Diplomaté, na něž se obrátil Reuters, se domnívají, že vzhledem k významu rozhovorů s Íránem zřejmě nebude problém dodatečné peníze získat.
S Íránci se vyjednává 12 let. Šest velmocí - USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo - až loni dokázaly Teherán přimět k ústupkům v jaderném programu. Výměnou nabízejí zrušení sankcí. Loňská dohoda ale byla jen dočasná, pro zrušení sankcí je třeba se dohodnout definitivně. Podmínkou pro to je, že Írán vyvrátí podezření, že program využívá i k vojenským účelům. Velmoci se ho proto snaží přimět omezit aktivity, které by mu mohly pomoci získat obohacený uran k výrobě atomové bomby. Rozhovory jsou nyní prodloužené do příštího roku - do března má být dojednána rámcová dohoda, detaily pak do 1. července.