Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali meziroční pokles jen o 0,2 procenta.

Produkce zpracovatelského sektoru v únoru meziročně klesla o 2,8 procenta po snížení o 0,1 procenta v lednu. Produkce a distribuce elektřiny, plynu a vody se snížila o 1,7 procenta, v lednu se naopak o 1,2 procenta zvýšila.

Růst si udržela jen těžba surovin, která meziročně stoupla o 0,1 procenta. Její růst však výrazně zpomalil z lednových 1,5 procenta. Meziměsíčně pak těžba klesla o 8,9 procenta.

Průmyslová výroba v posledních měsících překonávala odhady analytiků díky přechodným faktorům ovlivněným prudkým růstem kurzu rublu, který zvýšil zájem o domácí zboží na úkor dovozového. Ruský rubl za poslední rok ztratil vůči dolaru asi 40 procent, což výrazně zdražilo dovoz.

Hlavní ekonom společnosti Capital Economics Neil Shearin uvedl, že pokles ruského průmyslu je znepokojivým znamením pro širší ekonomické vyhlídky země, protože v posledních měsících byl průmysl oporou ekonomického růstu. Ekonom finančního ústavu ING Bank Dmitrij Polevoj dodal, že statistika ukazuje, že centrální banka se rozhodla správně, když se zaměřila na podporu ekonomiky snížením hlavní úrokové sazby.

Na ruskou ekonomiku nepříznivě doléhají západní sankce a prudký pokles cen ropy. V pondělí ministerstvo financí předložilo dolní komoře parlamentu návrh rozpočtu, který počítá s tím, že vláda letos utratí z rezervního fondu 3,1 biliony rublů (1,3 bilionu Kč), což jsou téměř dvě třetiny jeho současné výše. Rozpočtový schodek má dosáhnout 3,7 procenta hrubého domácího produktu.