Zuřivá válka tabletů začíná, rozdrtí konkurence iPad od Apple? Firmy Asus i Lenovo jdou na věc po svém - uvádějí rozkládací notebooky, jejichž dotykový display se dá po odejmutí používat jako přenosný tablet.

Ne, to se neulomila obrazovka, to je tablet

Hračka od Asusu nese název Eee Pad a bude se vyrábět ve dvou verzích: Transformer a Slider. Transformer na první pohled vypadá jako běžný netbook s úhlopříčkou 25 cm, ale jeho klávesnicovou část lze úplně oddělit a nosit s sebou pouze dotykový tablet.

„Ceníme si firem jako je Apple za jejich úžasnou inovaci, ale svým zákazníkům nabízí moc málo na výběr. Různí zákaznici mají různé potřeby. A nejlepším způsobem, jak jim vyhovět, je poskytnout možnost výběru,“ řekl šéf Asusu Jonney Shih.

Šéf Asusu Jonney Shih představuje Transformera. Ne, opravdu omylem neulomil obrazovku
Šéf Asusu Jonney Shih představuje Transformera. Ne, opravdu omylem neulomil obrazovku
Autor: Reuters

Model Slider funguje podobně jako „šoupací“ mobil, jeho klávesnice je tedy výsuvná. Na klávesnici může celé zařízení i stát a připomíná pak netbook. Obě zařízení běží na operačním systému Android a dokáží přehrávat videa v HD. Výdrž baterie má být údajně až 16 hodin.

Cena Transformeru se bude pohybovat v rozmezí od 399$ do 699$ (tedy cca 7500 – 13.100 Kč) v závislosti na další konfiguraci zařízení. Ve Spojených státech se začne prodávat v dubnu, do Evropy dorazí později v roce 2011. Slider se začne prodávat v květnu v USA a jeho cena se bude pohybovat od 499$ do 799$ (cca 9400 - 15.000 Kč).

Jednou výkonný notebook, podruhé přenosný tablet. Jen cena trošku odrazuje.
Jednou výkonný notebook, podruhé přenosný tablet. Jen cena trošku odrazuje.
Autor: profimedia.cz
Jednou notebook se "sedmičkami", podruhé andriodový tablet

V Lenovo vsadili na podobný koncept rozebratelného notebooku a představili ho již minulý rok. Letos však doznal několika málo změn. Jmenuje se IdeaPad U1 Hybrid a zajímavostí je, že běží na dvou operačních systémech a má i dva různé procesory.

V režimu notebooku se pohybujete v prostředí Windows 7 a pokud oddělíte obrazovku, dostáváte do ruky androidový tablet. Loňská verze počítala s jiným (vlastním) operačním systémem pro tablet. Předpokládaná cena však mírně šokuje. Cena samotného tabletu má být 520$ (cca 9800 Kč) za a 1300$ (cca 25.000 Kč) má stát jen PC část - tedy notebook bez obrazovky.

Fotogalerie
9 fotografií

 

Myš bez tlačítek: Ovládá se jen pohyby prstů

Myš bez tlačítek od Microsoftu se má začít v Česku prodávat od června.
Myš bez tlačítek od Microsoftu se má začít v Česku prodávat od června.
Autor: Microsoft
Myš patří společně s klávesnicí k nepostradatelnému příslušenství, které slouží ke každodennímu používání počítače. K ovládání myší patří i typické klikání na tlačítka, kterými se spouští programy nebo okna internetového prohlížeče. Tlačítka na myši však v budoucnu nebudou potřeba. Microsoft představil myš Touch Mouse, která nemá jediné tlačítko a ovládáte se jen dotykovými gesty!

Myš je vytvořená pro poslední verzi počítačového operačního systému Windows 7. Ovládá se tradičně prsty, ale samotná ovládací metoda již tak tradiční není. Počítač se s myší ovládá pohyby prstů po jejím povrchu. Budete-li se chtít si prohlédnout internetové stránky, jednoduše poklepete na myš, otevřete internetový prohlížeč a stránky si celé prohlédnete přejížděním prstem nahoru a dolů. Myš reaguje na klasické poklepání a je schopná rozeznat tři prsty najednou. Podle počtu používaných prstů myš rozezná, které funkce chcete používat.

Myš Microsoft Touch Mouse je bezdrátová a na českém trhu by se měla objevit letos v červnu. Její odhadovaná cena je 1990 Kč.

Druhy akcí podle počtu prstů

Jeden prst: S ním lze vykonávat všechny funkce, na které jste zvyklí u své současné myši – vedle klasického kliknutí také rolování (projíždění nahoru a dolů) v dokumentech, pohyb do stran nebo načtení předchozí stránky v internetovém prohlížeči.

Dva prsty: Starají o zvětšování nebo zmenšování oken, jejich přemisťování a spouštění.

Tři prsty: Slouží k orientaci na pracovní ploše a jejímu zobrazování.