Video
délka: 01:13.14

WipEout Omega Collection trailer PlayStation

Ta je prvním titulem série, za kterým nestojí Studio Liverpool, dříve známé jako Psygnosis. Obsahuje celkem tři hry, či chcete-li dvě hry a jeden opravdu na obsah bohatý přídavek. Jde o WipEout HD + WipEout HD Fury z PlayStation 3 a WipEout 2048 z handheldu PlayStation Vita. Díly z PS3 jsou navíc založeny na tratích ze starších dílů pro PSP WipEout Pure a WipEout Pulse. Za nový díl bychom byli sice radši, ale i tak jde pro fandy o druhé Vánoce a pro ostatní skvělou příležitost, jak si doplnit herní vzdělání, pokud starší díly nehráli.

Princip WipEout Omega Collection je založen na zdolávání umně designovaných tratích ve vysoké rychlosti vznášedly z budoucnosti. Každou z nich je potřeba znát nazpaměť. Musíte znát všechny skoky, loopingy a hlavně zatáčky, které je potřeba řezat vzduchovými brzdami, jinak je nevyberete a skončíte v plamenech. Naštěstí vás chrání štít, ale ne po neomezenou dobu. Ve vzduchu lze metat otočky a získat tak cenné zrychlení. Pocit z rychlosti je neskutečný – hraní je dávkováním čistého adrenalinu.

Piranha je dravý týp.
Kolekce nabízí hned tři kampaně rozdělené podle samotných her. Ve všech plníte jízdy zobrazené stylově ve futuristických hexagonech, které můžete vyplnit bronzovou, stříbrnou nebo zlatou medailí. WipEout HD vás postaví před klasické závody, jízdu na čas, rychlé kolo (časový limit musíte splnit v jednom z několika kol), turnaj a zónu. V posledním jmenovaném režimu se vaše speciální vznášedlo neustále zrychluje, jak projíždí dalšími a dalšími zónami. Ta cílová je samozřejmě rychlá šíleně. Zónu doprovází osobitý barevný styl.

WipEout HD Fury přidává tři další režimy. Nejzábavnějším z nich je eliminátor, v němž není za úkol dojet jako první, ale zlikvidovat ostatní protijezdce. Dokonce můžete měnit směr jízdy. Jednoduchá, přesto vtahující zábava. Detonátor je zase zaměřen na likvidování min a bomb kulometem ve zrychlujících se zónách. Jde o něco mezi WipEoutem, střílečkou a logickým rychlíkem. Posledním režimem je bitevní zóna, v níž závodíte s ostatními a rychlost zón nasbíráte na zelených plochách. Po nasbírání ji můžete spustit.

WipEout 2048 je ze všech her nejkrásnější.
WipEout 2048 také používá systém hexagonů, ale vyplnit je můžete zelenou (splněno) nebo zlatou barvou (splněno jako elita). Odemykáte tak další jízdy, ale jen za zlaté se dostanete k těm skrytým a bonusovým. Navíc získáváte i zkušenosti, které vám dopomohou k dalším lodím. Těch je ve hře celkem 46 a nechybí žádné známé týmy. Feisar vyniká svou přístupností a dobrou ovladatelností. Piranha zase svou dravostí a rychlostí. Návrat hlásí Tigron, a pokud jste si hru předobjednali, získáte i Van-Über.

Každá loď může na trati posbírat zbraně, kterými pak zatopí svým protivníkům. Nechybí žádné klasicky jako kulomet, rakety, paprsek pijavice (saje štít vašeho protijezdce a dobíjí ho vám), quake (zemětřesení na trati) nebo plasmový výboj, který jedním zásahem zlikviduje každé vznášedlo. Svůj závodní um i palebnou sílu můžete vyzkoušet na 26 tratích, mezi které patří legendární prosluněná a zároveň podvodní projížděčka Vineta K nebo Sol 2, na které budete každou chvíli přepadat přes okraj, pokud nejste mistři, kterým říkají vzdušné brzdy pane.

Multiplayer na rozdělené obrazovce je skvělý.
Pařit můžete samozřejmě i ve více lidech, a to v online a offline podobě. Režim rozdělené obrazovky je skvělý a multiplayer moc chválíme. Vizuálně hra neskutečně prokoukla. 4K rozlišení a podpora HDR dělají na PS4 Pro hotové divy. Textury jsou viditelně ostřejší a ve foto módu se můžete pořádně pokochat všemi krásami hry. WipEout Omega Collection navíc běží při stabilních 60 snímcích za vteřinu. Ovládání skvěle padne do rukou díky DualShocku 4. Díky němu se stanete mistrnými závodníky snadněji než na jakékoliv jiné PlayStation konzoli, kterou poctily starší díly WipEoutu v minulosti.

WipEout by nebyl nikdy WipEoutem bez pořádného elektronického soundtracku. A kolekce pro PlayStation 4 není žádnou výjimkou. Naleznete tu pecky od legendárních The Prodigy, The Chemical Brothers, Matrix & Futurebound, Swedish House Mafia vs. Knife Party nebo Boys Noize. Při hraní tak uslyšíte breakbeat, drum 'n' bass, electro i progressive house a další styly. Soundtrack je chytlavý a trefný. WipEout Omega Collection si rozhodně nenechte ujít. Jen doufejme, že se časem dočkáme i dalšího nového řadového dílu.

Fotogalerie
30 fotografií

Hodnocení Blesk.cz: 9/10

Plusy:
Skvělé futuristické závody
Viditelně vylepšená grafika
Tři kampaně
Parádní multiplayer
Spousta tratí, lodí i zbraní
Chytlavý elektronický soundtrack


Minusy:
Zcela nový WipEout by potěšil více

Infobox
Datum vydání: 7. června 2017
Platformy: PlayStation 4 (testováno na PS4 Pro)
Cena: 999 Kč
Výrobce: Sony XDev, Clever Beans & EPOS Game Studios 
Vydavatel: Sony
Distributor v ČR: Sony
Jazyk: AJ