Ztráta Nokie se výrazně snížila, tržby ale stále prudce klesají. Plyne to z dnešní firemní zprávy. Nokia dodala zákazníkům od dubna do června 7,4 milionu chytrých telefonů Lumia, což proti prvnímu čtvrtletí znamenalo nárůst o 32 procent, Analytici ale čekali odbyt 8,1 milionu přístrojů. Prodej běžných mobilních telefonů dosáhl 53,7 milionu, což bylo 2,5 milionu pod odhady.

Čistá ztráta 5,9 miliardy Kč

Čistá ztráta Nokie klesla za čtvrtletí na 5,9 miliardy Kč z úrovně 1,4 miliardy eur o rok dříve. Tržby se propadly o 24 procent na 5,7 miliardy eur a skončily asi deset procent pod odhady. Akcie firmy na helsinské burze oslabily po zprávě o pět procent.

Kdysi byla na vrcholu

Celkově firma prodala za čtvrtletí 61,1 milionu telefonů. V meziročním srovnání to znamenalo propad o 27 procent. Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.